Wiadomości
(Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

22 listopada 2021

18:08

W polskich stoczniach powstaną cztery promy dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Rząd zarezerwował na ten cel miliard złotych

Wkrótce powinna rozpocząć się budować promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Zaplanowano już sposób finansowania tej inwestycji. Rząd chce przeznaczyć na to kwotę miliarda złotych.

O alokacji finansowania powiedział w poniedziałek szef rządu, Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w stoczniach grupy Remontowa Holding w Gdańsku. W polskich stoczniach mają zostać wybudowane cztery jednostki typu ro-pax. Za przekazanie na ten cel miliarda złotych podziękował wiceminister infrastruktury, Grzegorz Witkowski.

MILIARD ZŁOTYCH NA PROMY

O tym, że na budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej zostanie przeznaczony miliard złotych, poinformował w połowie września wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Do budowy jednostek powołana została spółka Promy Polskie. Pod koniec października wiceminister Grzegorz Witkowski przekazał z kolei, że spółka jest na "końcowym etapie negocjowania warunków kontraktów na budowę promów dla grup kapitałowych PŻM i PŻB".

- Można było rozsprzedać cały park maszynowy i cały park technologiczny w Stoczni Szczecińskiej. To jest to, co zrobiła PO, z nabrzeża portowego zrobili największy parking w tej części Europy. A można z mozołem, jak to robi minister Gróbarczyk, odbudowywać kompetencje, tworzyć portfel zamówień i odbudowywać potęgę bałtycką, potęgę polskiego przemysłu portowego i przemysłu stoczniowego - podkreślał w poniedziałek Mateusz Morawiecki.

Wcześniej Grzegorz Witkowski zapowiadał, że planowane działania obejmą zamówienie w Polsce trzech promów według własnego projektu koncepcyjnego Polskiej Żeglugi Morskiej. Termin dostawy pierwszego z nich miał przypadać na 2024 rok.

WALKA O PRZETRWANIE

- Tak jak człowiek od wieków walczy z morzem, tak nasz przemysł stoczniowy, okrętowy, portowy, walczył po 1989 roku z nie zawsze przemyślaną transformacją o przetrwanie. Stoczniowcy, portowcy z całego polskiego wybrzeża doskonale wiedzą, o czym mówię. Doskonale wiedzą, jaka wartość wtedy została zagubiona, roztrwoniona - mówił Morawiecki.

Podczas konferencji zaznaczono też jednak, że w ostatnich latach polski przemysł stoczniowy dynamicznie się rozwija, a w jego dalszym rozkwicie pomogą między innymi utworzenie nowego portu offshorowego oraz współpraca z polskimi uczelniami.

 

PAP/ua