Wiadomości
Premier na Kongresie podkreślił znaczenie współpracy uczelni na rzecz rozwoju gospodarki (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

poniedziałek,

22 listopada 2021

14:05

Osiem pomorskich uczelni wspólnie na rzecz energetyki wiatrowej. Mateusz Morawiecki: "To nowy dział przemysłu, który rodzi się na naszych oczach"

- Przemysł morski to wielka szansa dla polskiej gospodarki - mówił w poniedziałek na Politechnice Gdańskiej Mateusz Morawiecki. Premier gościł na XII Konwencie Morskim, którego gospodarzem była uczelnia.

Najważniejszym punktem spotkania było podpisanie przez osiem uczelni z całego Pomorza "Porozumienia intencyjnego w sprawie podjęcia współpracy naukowej pomorskich uczelni na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej". Premier podkreślał to, jak ważna jest współpraca w tym zakresie.

 

- Przed nami historia sukcesu, którą wszyscy wspólnie będziemy pisać, a sukces może mieć różne oblicza, także takie, o jakich dzisiaj wiele mówimy. Chodzi o inwestycje w offshore. Ten nowy dział przemysłu, który rodzi się na naszych oczach, jest ważny dla całej energetyki, dla całego przemysłu, a w szczególności dla przemysłu morskiego. We współpracy z polską nauką, polskimi przedsiębiorcami, będziemy budować jak najwięcej tego, co nazywa się local contentem, czyli zawartością polskiej gospodarki w polskiej gospodarce - wyjaśnił.

JAK NAJWIĘKSZE ZAINTERESOWANIE

Wśród sygnatariuszy porozumienia jest Politechnika Gdańska. – W związku z tym, że powstaje duży program morskiej energetyki wiatrowej, chcemy zainteresować tym jak najwięcej firm z Polski północnej i uczelni, które w tym uczestniczą. Będziemy mogli razem występować o granty, o kontakty z firmami i wspólnie kształcić studentów dla morskiej energetyki wiatrowej – mówi prof. Marek Dzida, prorektor Politechniki Gdańskiej.

O nadganianiu zaległości w gospodarce morskiej mówił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. - Przed nami dużo inwestycji. Rząd przeznacza gigantyczne środki na rozwój gospodarki morskiej. Nadrabiamy zaległości oraz wieloletnie opóźnienia. Musimy dogonić porty i gospodarkę morską zachodnioeuropejską. Bez kadr tego nie zrobimy, dlatego jesteśmy zadowoleni z tego, że możemy liczyć też na trójmiejskie uczelnie - tłumaczył wicepremier.

Podczas konwentu wręczone zostały również Medale Niepodległości.
 
Aleksandra Nietopiel/pb