Wiadomości
"To pierwsze tak wysokie dofinansowanie dla Gminy Dzierzgoń w jej historii" - przyznała na Facebooku prezydent Dzierzgonia (Fot. Facebook/Jolanta Szewczun)

wtorek,

09 listopada 2021

13:15

11 milionów złotych z Polskiego Ładu dla Dzierzgonia. Burmistrz: "Tak dużych pieniędzy jeszcze u nas nie było"

Dzierzgoń otrzymał blisko jedenaście milionów złotych z rządowego programu Polski Ład. Jak stwierdza burmistrz Jolanta Szewczun, tak duże pieniądze popłynęły do miasta po raz pierwszy od 1990 roku.

Pierwszy z dwóch projektów, sfinansowanych z Polskiego Ładu, to przebudowa sypiącego się, jak to określa burmistrz, orlika na park sportowo-rekreacyjny. Choć powstanie on dopiero w przyszłym roku, Jolanta Szewczun opowiada o nim tak jakby już istniał.

- To przepiękne miejsce w Dzierzgoniu z moreną czołową. Powstanie tu wieża widokowa, tor dla rowerzystów, bieżnia dla biegaczy, siłownie na świeżym powietrzu. Nie zapomnieliśmy też o odpowiedniej liczbie miejsc parkingowych, a nawet fontannie dla dzieci oraz wbudowanych w morenę miejscach wypoczynkowych - mówi burmistrz Dzierzgonia.

POMYSŁ NA ODPADY

Drugą z planowanych inwestycji będzie zagospodarowanie odpadów organicznych, których ilość, jak stwierdza Jolanta Szewczun, rośnie z roku na rok.

- Zamiast wywozić odpady organiczne i płacić za ich transport oraz utylizację, uruchomimy u nas biokompostownię. Uzyskany kompost będzie wykorzystywany przez mieszkańców - dodaje burmistrz.

Jolanta Szewczun podkreśla, że oddana także w przyszłym roku kompostownia pozwoli na ograniczenie wzrostu cen za wywóz odpadów komunalnych.

 

Witold Chrzanowski/pb