Wiadomości
(Fot. Gdansk.pl)

czwartek,

28 października 2021

06:30

Integracyjny spektakl w dwóch językach polskich: migowym i mówionym. Gdański Archipelag Kultury zaprasza na "Niemą Operę"

Przedstawienie dla słyszących i niesłyszących "Niema Opera" będzie można obejrzeć w piątek 29 i sobotę 30 października w oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury "Stacja Orunia". Spektakl będzie też dostępny przez miesiąc na platformie YouTube oraz na profilu Gdańskiego Archipelagu Kultury na portalu Facebook.

"Niema Opera" jest luźną wariacją na temat opery "Niema z Portici" z muzyką Daniela Aubera i librettem Eugéne'a Scribe'a. Oryginalna opera opowiada o tragicznej miłości niemej Fenelli do syna wicekróla Neapolu. Bohaterka zostaje porzucona przez kochanka, co doprowadza ją do chęci samobójstwa, czego skutkiem będzie z kolei rewolucja wywołana przez wściekłych, sfrustrowanych mieszkańców Neapolu.

- Rewolucja jest ideą kluczową w projekcie "Niema Opera". Jednak nie chodzi tu o rewolucję polityczną. Celem jest rewolucja w postrzeganiu osób niesłyszących, wyjście poza ramy niepełnosprawności na rzecz dostrzeżenia wyjątkowości odmiennej percepcji odbioru rzeczywistości - tłumaczy Paulina Chełmińska z Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Twórcy przedstawienia zapowiadają, że ukaże ono świat widziany oczami osób niepełnosprawnych słuchowo. Scenariusz widowiska stworzyła Barbara Piórkowska, a muzykę przygotował Ignacy Wiśniewski, pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

WSTĘP BEZPŁATNY, ALE OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI

Przedstawienie zostanie wystawione dwa razy - w piątek 29 października i sobotę 27 października o godzinie 19:00. Spektakl można obejrzeć bezpłatnie, ale obowiązują wejściówki. Aby je zdobyć, należy skontaktować się telefonicznie pod numerem 693 721 136 lub mailowo pod adresem projektornia@gak.gda.pl.

"Niema Opera" jest elementem szerszego projektu Gdańskiej Akademii Kultury obejmującego interdyscyplinarne działania edukacyjne łączące teatr, taniec i operę, skierowane do dzieci i młodzieży o różnych stopniach sprawności słuchowej.

- Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia licznych spotkań warsztatowych z obrębu twórczego pisania, teorii teatru, tańca oraz nauki języka migowego dla uczestników słyszących. Wyzwania twórcze i edukacyjne inicjowane w ramach "Niemej Opery" stanowią nie tylko cenne doświadczenie dla uczestników, ale także stwarzają przestrzeń do inspirującej wymiany perspektyw, przy wykorzystaniu swoich naturalnych predyspozycji i uwarunkowań - wyjaśnia Paulina Chełmińska.

oprac. MarWer