Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

wtorek,

26 października 2021

09:02

Kombatanci i uczniowie wspólnie porządkowali groby poległych żołnierzy. To w ramach akcji "Cmentarze Bohaterów"

To była żywa lekcja historii i wrażliwości z udziałem żołnierza AK i powstańca warszawskiego - na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku młodzież ze szkoły podstawowej numer 60 wzięła udział w akcji "Cmentarze Bohaterów".

Lekcje w plenerze organizowane są przez Muzeum Gdańska. - Co roku spotykamy się przed dniem Wszystkich Świętych, wyszukujemy razem z kombatantami i młodzieżą groby żołnierzy Armii Krajowej i porządkujemy je. Akcja odbywa się głównie na Cmentarzu Srebrzysko, ale odwiedziliśmy też wcześniej nekropolie na Łostowicach i w Sopocie – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, który poprowadził lekcję.

O wojnie z perspektywy świadka i uczestnika – wówczas dziecka - opowiadał młodym prof. Jerzy Grzywacz. - Miałem dziesięć lat, kiedy rozpoczęła się wojna. Niemcy wysiedlili z Gdyni 80 tysięcy Polaków, a Gdynia liczyła wtedy 120 tysięcy osób. Z mojej kamienicy zostawili tylko moją mamę, dlatego że była Kaszubką. Mieli nadzieję, że Kaszubów i Pomorzan uda się zniemczyć - wspominał.

"TAKIE ZAJĘCIA TRAFIAJĄ BARDZIEJ NIŻ NORMALNE LEKCJE"

Młodzi chwalą sobie zajęcia. Zwracają uwagę przede wszystkim na możliwość kontaktu ze świadkami historii. – Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma kontakt z osobami, które doświadczyły wojny. To był przecież bardzo ważny rozdział historii. Tutaj mówi konkretny człowiek, który żył w tamtych czasach, to bardziej do nas trafia niż normalne lekcje – mówią ósmoklasiści Hania i Tolek, którzy wzięli udział w akcji.

Akcja "Cmentarze Bohaterów" odbywa się od 2011 roku.

Aleksandra Nietopiel/MarWer