Wiadomości
(fot. KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

26 października 2021

08:20

Upamiętnią gdańszczan pomagających powstańcom węgierskim w 1956 roku. Odsłonięcie tablicy i wystawa IPN na Politechnice Gdańskiej

We wtorek na Politechnice Gdańskiej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pomoc niesioną przez studentów uczelni i mieszkańców Gdańska Węgrom walczącym w 1956 roku o suwerenność swojego kraju. Uroczystości towarzyszyć będzie otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Umieszczenie tablicy pamiątkowej na Politechnice Gdańskiej to wynik uchwały Senatu uczelni, który zatwierdził wniosek w tej sprawie złożony przez Ambasadę Węgier.

W uroczystości, która rozpocznie się we wtorek o godz. 13:00 w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, wezmą udział m.in. dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier, prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, i prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

"RANGA TEJ HISTORII NADAL JEST WYSOKA"

- Powstanie Węgierskie 1956 roku to pierwszy tak wielki, zorganizowany bunt przeciwko zbrodniczemu komunizmowi z jednej strony, a z drugiej po prostu przeciwko sowieckiemu imperializmowi. Ranga tej historii nadal jest wysoka, bo niestety pozostaje nadal aktualna. Oto 65 lat później moskiewska zaborczość na naszych oczach doprowadza do krzywdy narodów i społeczeństw pragnących wolności, jak np. na Ukrainie czy Białorusi - powiedział prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

WYSTAWA GDAŃSKIEGO IPN

Przed oficjalnym odsłonięciem tablicy otwarta zostanie wystawa IPN Gdańsk pod tytułem "Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 roku". Została ona przygotowana we współpracy z Instytutem Liszta - Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać na terenie uczelni do 15 listopada.


raf/am