Wiadomości

poniedziałek,

25 października 2021

19:36

Imperialne zapędy UE, porażka kandydatów Donalda Tuska w wyborach wewnętrznych w PO oraz decyzje Polaków o życiu w kraju [WTOREK W RADIU GDAŃSK]

Czy Polska powinna otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy niezależnie od tego, jak Komisja Europejska ocenia stan praworządności w naszym kraju? Czy uda się zatrzymać imperialne zapędy Unii Europejskiej? Między innymi o tym w audycji "Gość Dnia Radia Gdańsk" Olga Zielińska porozmawia z profesorem Grzegorzem Górski, prawnikiem, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Toruńskiej Szkoły Wyższej - Kolegium Jagiellońskiego. Prowadząca zapyta również gościa o to, czym podyktowana jest histeryczna reakcja opozycji po wywiadzie premiera Mateusza Morawieckiego dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" oraz czy fakt, że działacze PO w Pomorskim i na Dolnym Śląsku nie poparli kandydatów wspieranych przez Donalda Tuska w wyborach wewnętrznych Platformy, świadczy o słabnącej roli lidera tej partii. Zapraszamy na rozmowę już od godz. 8:30.

 


 

Wybory w Platformie Obywatelskiej i porażkę rekomendowanej przez Donalda Tuska kandydatki na lidera struktur Platformy na Pomorzu oceniać będą też w "Komentarzach Radia Gdańsk" Piotr Kubiak i jego goście: Krzysztof Świątek, kierownik redakcji publicystyki w Polskim Radiu 24, oraz Marek Formela z Gazety Gdańskiej i portalu Wybrzeze24.pl. W audycji poruszony zostanie także temat relacji Polska - Unia Europejska po szczycie Rady Europejskiej. Zapraszamy po godz. 9:00.
 


 

Po godz. 9:30 w programie "Ludzie i Pieniądze" porozmawiamy o tym, że mniej Polaków decyduje się na życie za granicą, a część rodaków, którzy wyjechali, wraca do kraju. Badania wskazują ponadto, że do życia wybieramy inne państwa niż do tej pory. Jak ocenić to zjawisko? O to Iwona Wysocka zapyta Marka Lewandowskiego, rzecznika "Solidarności", oraz Przemysława Kitowskiego, szef rozwoju Mudita. Będzie też o najnowszych danych GUS na temat spadku bezrobocia i malejącej dzietności. Prowadząca i jej goście zastanowią się ponadto, czy sytuacja gospodarczo-pandemiczna odbije się na Black Friday, co właściwie dzieje się w światowej gospodarce i dlaczego w sklepach (na razie nie w polskich) zaczyna brakować towarów?
 Po godz. 11:30 w "Schroniskowych historiach" usłyszymy opowieść o kociakach, które nie znają innego życia niż schronisko. Trafiły tam z zaawansowanym kocim katarem. Niestety choroba pozbawiła je wzroku, ale na pewno nie chęci do życiu. Pan Poziomka jest dostojny i spokojny, z kolei Mleczko chodzi na zwiad i bada okolice - na razie w schroniskowej klatce, ale plan jest taki, aby niebawem resztę życia mogły spędzić w nowym domu. O Panu Poziomce i Mleczku dowiemy się z audycji, na którą zaprasza Wojciech Luściński.

 


 

W audycji "Więcej serca i mniej barier" porozmawiamy o tym, jakie znaczenie może mieć sport w życiu osób niepełnosprawnych. Gościem Joanny Matuszewskiej po godz. 13:20 będzie Adrianna Dadci-Smoliniec, mistrzyni świata i Europy w judo, olimpijka z Aten. Prowadzi zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Przyjdzie do radia razem ze swoim zawodnikiem Oliverem Trepińskim i jego mamą Żanetą Trepińską. Oliwer został wicemistrzem w judo na olimpiadzie specjalnej.

 Jak to się stało, że mała, oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od Trójmiasta miejscowość zdobyła wyłączność na prezentowanie wyjątkowej kolekcji grafik Salvadora Dalego i Picassa? Widocznie wielka sztuka nie ogranicza się do metropolii. W związku z tym po godz. 14:00 w programie "Nie tylko metropolia" Tatiana Slowi odwiedzi Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie, gdzie właśnie trwa wystawa Picassa.

 


 

W przerwie audycji, o godz. 14:30, w "Wiadomościach regionalnych" nasi reporterzy sprawdzą, co ciekawego dzieje się na Kociewiu.
 


 

Słupskiemu hospicjum udało się stworzyć dom dla tych, którzy w ostatnich chwilach życia potrzebują wsparcia, spokoju i bezpieczeństwa. Na rozmowy o człowieczeństwie, miłosierdziu i miłości zaprasza Joanna Merecka-Łotysz w audycji "Razem łatwiej" - po godz. 21:00.

 


 
Ostatnie działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyniki kontroli wieprzowiny i kosmetyków dla dzieci oraz wszczęte postępowanie przeciwko T-mobile na podstawie skarg konsumentów o przypadkowe uruchomienie płatnych serwisów podczas przeglądania internetu (np. przez kliknięcie w reklamę) - o tym wszystkim opowie Iwona Wysocka w audycji "Jaka Zmiana?" po godz. 22:30.


raf

_