Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

niedziela,

24 października 2021

07:30

Sztuka nowoczesna rozgościła się w NOMUS. W Gdańsku trwa weekendowa inauguracja Nowego Muzeum Sztuki

Wystawy, performance, oprowadzania kuratorskie i debata. Tak otwiera się nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska. NOMUS to Nowe Muzeum Sztuki, najmłodsza tego typu instytucja w Polsce, która jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Mieści się na dawnych terenach stoczniowych w odrestaurowanym budynku przy ul. Jaracza 14, gdzie niedawno znajdował się Instytut Sztuki Wyspa.


WYSTAWA PRAC KILKUDZIESIĘCIU ARTYSTÓW

Otwarcie muzeum to równocześnie otwarcie wystawy „Kolekcja w działaniu", której kuratorką jest Aneta Szyłak. Składają się na nią dzieła ponad 40 miejscowych artystów i artystek, nawiązujące do wyzwań współczesności. Wśród eksponatów/obiektów znajdują się między innymi „Kawiorowa patriotka" – suknia uszyta z szalików reprezentacji Polski - Agaty Zbylut, „Kozioł ofiarny" Hanny Nowickiej, konstrukcja stalowa, 19 drewnianych drzwi i wideo „Heimatvertriebene (Wypędzeni z ziem ojczystych)" Doroty Nieznalskiej, neony „Nowy Życie" Elżbiety Jabłońskiej i „Znajomi znad morza" Ani Witkowskiej. Są też prace między innymi Michała Szlagi, Grzegorza Klamana czy Pawła Mazura.

Z kolei w Zielonej Bramie w ramach otwarcia muzeum prezentowana jest wystawa „Niech poprzedza Cię płomień" prezentująca współczesną sztukę irackich Kurdów.

"BRAKOWAŁO TAKIEGO MIEJSCA"

Odwiedzający w weekend NOMUS mieszkańcy Trójmiasta i goście, komentując nowe miejsce, podkreślali jego położenie i otoczenie. - Bardzo mi się podoba, to jest przestrzeń, która ma potencjał na taki rodzaj sztuki. - Kapitalna jest ta perspektywa i to otoczenie: wszystko, co dla ludzi jest potrzebne. - Najbliższe tego typu muzeum było do tej pory, zdaje się, w Toruniu, natomiast w Gdańsku brakowało takiego miejsca – mówili Radiu Gdańsk odwiedzający NOMUS.

Wydarzenia związane z weekendowym otwarciem Nowego Muzeum Sztuki w niedzielę rozpoczną się od godziny 10:00 w NOMUS i od godz.11:00 w Zielonej Bramie.

Więcej informacji można znaleźć na >>> STRONIE INTERNETOWEJ MUZEUM <<<


Aleksandra Nietopiel/raf