Wiadomości
Rzecznik rządu Piotr Muller (fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

sobota,

23 października 2021

13:49

W poniedziałek poznamy wyniki pierwszej tury funduszu Polski Ład. To inwestycje lokalne za 20 miliardów złotych

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w poniedziałek, 25 października, premier Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach rządowego funduszu Polski Ład. Łącznie w ciągu najbliższych kilku lat zostanie przeznaczonych na inwestycje lokalne 100 miliardów złotych, a w samej pierwszej fazie - ponad 20 mld zł.

- Cały szereg inwestycji dotyczy z jednej strony dróg, ale z drugiej strony zwiększania szans komunikacyjnych - zapowiedział już teraz rzecznik rządu, ale wskazywał też na inne inwestycje, jak wodno-kanalizacyjne czy dotyczące termomodernizacji.

Jak zaznaczył Piotr Müller, rząd konsekwentnie będzie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju. - Ona polega na tym, że więcej środków finansowych niż w latach poprzednich będzie trafiało do mniejszych miast i miejscowości po to, aby wyrównać te szanse, które mają osoby z większych miast - tłumaczył.


JAK DZIAŁA FUNDUSZ POLSKI ŁAD?

Celem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest dofinansowanie projektów realizowanych przez miasta, gminy oraz powiaty, a także ich związki. Wysokość bezzwrotnego wsparcia zależy od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego (czy ich związek) mogła zgłosić do trzech wniosków o dofinansowanie, w tym jeden bez kwotowego ograniczenia, jeden, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln zł oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln zł.


PAP/oprac. tm