Wiadomości
(fot. Agencja KFP/Krzysztof Mania)

sobota,

23 października 2021

08:11

Zmarł ksiądz infułat Stanisław Grunt, zasłużony dla diecezji pelplińskiej. Miał 85 lat

Nie żyje ksiądz infułat Stanisław Grunt, główny organizator wizyty św. Jana Pawła II w Pelplinie w 1999 roku. Zmarł w szpitalu w Tczewie wieczorem w piątek, 22 października, w wieku 85 lat. Był jednym z najbardziej zasłużonych kapłanów diecezji pelplińskiej w ostatnich dekadach, powszechnie znanym i szanowanym na Kaszubach, Kociewiu i Pomorzu Nadwiślańskim. Dwa lata temu obchodził 60-lecie kapłaństwa.

Ksiądz Stanisław Grunt urodził się 3 listopada 1935 r. w Nowej Cerkwi koło Pelplina. W 1959 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa chełmińskiego bp. Kazimierza Kowalskiego. Pełnił posługę kapłańską jako wikariusz i proboszcz w parafiach w Górznie, Strzelcach Górnych, Toruniu i Bydgoszczy-Fordonie. Organizował tam m.in. budowę nowych kościołów i erygowanie nowych parafii. W uznaniu zasług duszpasterskich w 1985 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II kapelanem honorowym.

Od 1989 roku pełnił funkcję ekonoma diecezji chełmińskiej, a od 1992 r. – nowo utworzonej diecezji pelplińskiej. Przez lata był członkiem diecezjalnych rad i kolegiów, a także kapituły katedralnej w Pelplinie. Blisko współpracował z wieloletnim ordynariuszem diecezji pelplińskiej bp. Janem Bernardem Szlagą. 

Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Pelplinie 6 czerwca 1999 r., podczas siódmej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Rok później decyzją papieża otrzymał tytuł infułata – protonariusza apostolskiego.

W 2013 r. przeszedł na kapłańską emeryturę, pozostając w Pelplinie i dalej służąc diecezji. Zmarł 22 października 2021 r., niedługo przed 86. urodzinami.

– Jeden z najwspanialszych kapłanów dzisiejszych czasów. Budowniczy czterech kościołów w Fordonie. Inicjator prac remontowych i konserwatorskich w katedrze pelplińskiej i w Collegium Marianum. W stanie wojennym kapelan kobiet uwięzionych w Fordonie. Odznaczony medalem "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" – przypomniał w mediach społecznościowych sylwetkę śp. ks. infułata Grunta współpracujący z nim przez wiele lat historyk prof. Wojciech Polak. 

POCZĄTEK UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH W ŚRODĘ, 27 PAŹDZIERNIKA

Uroczystości pogrzebowe księdza Stanisława Grunta rozpoczną się 27 października. Tego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się eksporta pod przewodnictwem księdza infułata Tadeusza Brzezińskiego w bazylice katedralnej w Pelplinie. Następnego dnia, w czwartek 28 października, zostanie odprawiona msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, a po niej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

RG