Wiadomości
(Fot. GAiT)

piątek,

22 października 2021

10:36

Pasażerowie będą mogli otwierać drzwi bezdotykowo. Ale to nie wszystko. Zmiany w gdańskich tramwajach

Zakończyła się modernizacja pierwszego z kolejnych dziesięciu gdańskich tramwajów N8C. Pojazdy zyskały między innymi nowe systemy napędowe i elektryczne, gniazda USB i ekrany LCD. Od teraz pasażerowie będą też mogli otwierać drzwi bezdotykowo.

Gruntowna modernizacja tramwajów N8C trwa od kilku lat. Dotychczas przeszło ją 31 pojazdów, w tym pierwszy z dziesięciu objętych kolejnym etapem zmian.

NOWOŚCI W TRAMWAJACH

W pojazdach zamontowano nowe systemy napędowe i elektryczne. Mają one zapewnić im niezawodność. Pojawiły się także klimatyzacja, nowe fotele dla pasażerów i defibrylatory AED. O komfort podróżujących zadbano także, umożliwiając im korzystanie z gniazd USB. Wewnątrz tramwajów umieszczono też ekrany LCD oraz oświetlenie LED.

- Ostatnie lata wypełnione były dużymi inwestycjami. Tylko w ostatnim czasie gdańską flotę zasiliło kolejnych 78 nowych pojazdów, dokładniej 48 nowoczesnych ekologicznych autobusów Mecedes Citaro i 30 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Kupujemy nowe autobusy i tramwaje, a także modernizujemy posiadane pojazdy, by wciąż podnosić komfort podróży komunikacją miejską w naszym mieście - mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

 

Downloads53

(Fot. GAiT)

 

NOWE ROZWIĄZANIE

Nowością jest system bezdotykowego otwierania drzwi przez pasażerów. Jak mówi Maciej Lisicki, to rozwiązanie, którego wcześniej nie stosowano w Polsce. Drzwi zostały wyposażone w czujniki, które reagują, gdy zbliży się do nich dłoń. System zamontowany zostanie też w innych pojazdach.

- Właśnie zakończyliśmy modernizację pierwszego z dziesięciu tramwajów, objętych kolejnym etapem modernizacji i wprowadziliśmy w nim dodatkowo zupełną nowość. To funkcja bezdotykowego otwierania drzwi przez pasażera. Wprowadzamy to rozwiązanie jako pierwsi w Polsce. W nową funkcję wyposażać będziemy tramwaje N8C, które przechodzić będą modernizację, a także tramwaje Pesa Swing, które w najbliższym czasie objęte zostaną naprawami głównymi - dodaje prezes GAiT.

 

ua