Wiadomości
Warszawa, 19.10.2021. Wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko “Dobro” Józef Popiełuszko (2P), prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko “Dobro” Marek Popiełuszko (P), przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda (L) i prezes IPN Karol Nawrocki (2L) podczas konferencji prasowej dot. budowy muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Fot. PAP/Paweł Supernak)

środa,

20 października 2021

08:39

Moneta-cegiełka na budowę muzeum ks. Popiełuszki. Wspólny projekt Fundacji "Dobro", "Solidarności", IPN i Poczty Polskiej

Po 11 listopada w placówkach pocztowych rozpocznie sprzedaż numizmatów z wizerunkiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki jako cegiełek na budowę jego muzeum w Okopach. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" we współpracy z NSZZ "Solidarność", IPN i Pocztą Polską.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w Warszawie, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał, że 19 października to "bardzo smutna rocznica, 37. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych".

- Bardzo się cieszę, że projekt Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach nabiera tempa, ale ta data dzisiejsza jest nieprzypadkowa, dlatego że to muzeum, oprócz historii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, także będzie miało swój aspekt, dotyczący wszystkich księży niezłomnych, niezłomnych bohaterów w walce o wiarę, niepodległość i solidarność - powiedział.

"DOM, DO KTÓREGO KAŻDY BĘDZIE MÓGŁ PRZYJECHAĆ"

Marek Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro", podkreślił, że Okopy "to miejsce bardzo szczególne", w którym urodził się ks. Jerzy Popiełuszko. - Dla mnie to było marzenie od wielu lat, żeby to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się. Nigdy nie myślałem o tym, że to będzie akurat muzeum. Cieszę się, że powstaje coś pięknego. Coś dla ludzi, dla następnych pokoleń. I nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom. Chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - stwierdził.

MONETA DO NABYCIA PO 11 LISTOPADA

Przewodniczący Rady Fundacji "Dobro" Bogdan Romaniuk ocenił, że "państwo polskie stanęło na wysokości zadania, gdyż środki na budowę Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki są zagwarantowane". - Inicjatywa, z którą fundacja wychodzi, powstała na bazie tego, że brat ks. Jerzego Popiełuszki Józef jeździ z relikwiami w różne miejsca Polski. Kiedy informuje o tym, że fundacja, państwo polskie zdecydowało się, by w Okopach powstało muzeum opowiadające tamtą historię. Każdy mówi, że chętnie włączyłby się w projekt poprzez jakiś datek. Dzisiaj wspólnie z Mennicą Polską przygotowaliśmy projekt numizmatu i projekt blistra, na którym jest wizerunek przyszłego Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Po 11 listopada w placówkach Poczty Polskiej będzie można nabyć ten numizmat z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki i z jego najważniejszym cytatem: "mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą" - poinformował.

"UOSABIA CECHY WAŻNE DLA NIEZŁOMNYCH"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki nawiązał do obchodzonego we wtorek Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. - Nieprzypadkowo ten dzień związany jest z datą 19 października, więc z datą porwania ks. Jerzego Popiełuszki. Jak wiemy, historia Polski i chrześcijaństwa jest związana ze sobą od ponad 1 tys. lat. Mamy w polskiej historii wiele pięknych życiorysów niezłomnych księży, ale dzisiaj przyglądamy się duchownym niezłomnym przez pryzmat życiorysu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To nie przez przypadek Sejm RP w 2018 r. wybrał tę datę na ten wyjątkowy dzień, bowiem bł. ks. Jerzy Popiełuszko uosabia całym swoim życiorysem te wszystkie cechy ważne dla niezłomnych duchownych, a więc przede wszystkim przywiązanie do Boga, gotowość służenia Bogu, chrześcijańskie miłosierdzie, otwartość, służba drugiemu człowiekowi i miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości zapłacił największą cenę – został zamordowany przez siepaczy systemu komunistycznego - przypomniał.

WSPARCIE POCZTY POLSKIEJ

Wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski wskazał, że instytucja ta jest "przekaźnikiem historii". = Staramy się dbać o to, aby kształtować narodową tożsamość historyczną. Staramy się dbać o kultywowanie tradycji, również o to, aby upamiętniać wielkich Polaków. Takim wielkim Polakiem bez wątpienia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dlatego też Poczta Polska weźmie aktywny udział w tym zacnym przedsięwzięciu. Udostępniamy nasze placówki pocztowe, które są w każdym powiecie, w każdej gminie. Każdy obywatel Polski będzie miał możliwość zakupienia cegiełki w naszych placówkach pocztowych. Wszystkich serdecznie zachęcamy, aby wesprzeć tę cenną inicjatywę. Mam nadzieję, że dzięki również małemu wsparciu Poczty Polskiej uda się jak najszybciej zrealizować to przedsięwzięcie, tak aby dom pamięci, muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce jak najszybciej powstało - podsumował.

Zakończenie prac projektowych związanych z Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki jest planowane na początek 2022 r., a otwarcia placówki można spodziewać się jesienią 2024 r.

 
PAP/mm