Wiadomości
(Fot. Wfos.gdansk.pl)

wtorek,

19 października 2021

14:30

Oczyszczalnie w gminie Tczew, pojemniki na elektroodpady w Starogardzie Gdańskim i Święto Książki w Gniewie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

125 przydomowych oczyszczalni ścieków powstanie na terenie gminy Tczew. Inwestycja będzie realizowana w miejscowościach Dalwin, Łukocin i Szczerbięcin.
Zadanie otrzymało ponad dwa miliony złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (w formie preferencyjnej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia spłaty). Celem budowy przydomowych, biologicznych oczyszczalni jest kompleksowa poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Tczew. Inwestycja ma być zrealizowana do 2023 roku. Krzysztof Augustyniak, wójt gminy Tczew, podpisał już umowę z wykonawcą na przygotowanie dokumentacji projektowej dla zadania.

Nowe pojemniki na elektroodpady pojawią się w Starogardzie Gdańskim. Z siedmiu czerwonych kontenerów mieszkańcy będą mogli korzystać już w tym tygodniu.

Do kontenerów można wrzucać małe urządzenia zasilane prądem. - Mogą to być szczoteczki do zębów, smartwatche, słuchawki, ale także laptopy czy telefony. Z tych elektrycznych śmieci jako Fundacja Odzyskaj Środowisko budujemy ule. To ukłon w stronę mieszkańców, bo dostaną od nas miód. Co więcej, tworzymy też sztukę ze śmieci. Właśnie takie projekty chcemy realizować z seniorami i uczniami ze Starogardu - mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Odbiór sprzętu wielkogabarytowego należy zgłaszać przez infolinię pod numerem 572 102 102. Następuje on w przeciągu 72 godzin. Elektrośmieci nie powinny trafiać do zwykłych pojemników na odpady.

Prawie 37 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

Środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zostaną przeznaczone na zakup nowych książek. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje tytułów, których nie ma jeszcze w zbiorach.

- Biblioteka może kupować książki wszelkiego gatunku, ale muszą to być nowości, czyli wydawnictwa z lat 2020-2021. Zachęcamy naszych czytelników, żeby składali propozycje osobiście w filiach bibliotecznych lub mailowo na adres propozycje@bilioteka.tczew.pl - mówi Katarzyna Jędraszka z tczewskiej biblioteki.

Sugestie dotyczące zakupu książek można zgłaszać do końca października. Nowe tytuły trafią do wypożyczalni jeszcze w tym roku.

W piątek, 22 października, w Gniewie odbędzie się szereg wydarzeń związanych z literaturą, które będą częścią Święta Książki.

- Imprezę otworzy Pan Poeta ze swoim show dla najmłodszych. Ponadto przewidziane są spotkania autorskie z Magdaleną Witkiewicz, Agnieszka Lingas-Słoniewską oraz Barbarą Kosmowską. Przygotujemy specjalne miejsca, żeby każdy mógł przysiąść i poczytać - mówi Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie.

W trakcie piątkowego Święta Książki w Gniewie zaplanowano także występ muzyczny i otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Stanisławowi Lemowi. Dodatkowo będzie można spotkać wystawców: wydawnictwa i księgarnie.

Święto Książki odbędzie się po raz pierwszy.

Hanna Brzezińska, Filip Jędruch/MarWer