Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

piątek,

15 października 2021

14:08

Drastyczne podwyżki czynszu w Gdyni. Najemcy lokali komunalnych i socjalnych zapłacą więcej nawet o sto procent

Najgorzej sytuowani mieszkańcy Gdyni będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. W piątek 15 października urzędnicy do najemców lokali komunalnych, socjalnych i tymczasowych wysłali pisma z nowymi stawkami czynszów. Podwyżka jest drastyczna i sięga nawet 100 procent.

Najemcy lokali komunalnych tzw. I kategorii, zamiast dotychczasowych sześciu złotych, teraz płacić będą prawie 12 zł za metr kwadratowy. Władze Gdyni tak znaczącą podwyżkę tłumaczą inflacją, wysokimi kosztami utrzymania budynków komunalnych oraz chęcią ich modernizacji.

- Podkreślę, że miasto wciąż będzie wspierać najuboższych, dla których koszty najmu są zbyt wysokim obciążeniem domowego budżetu - mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni. - Ci liczyć mogą na dodatki mieszkaniowe, a osoby, których dochody ze względu na pandemię znacząco spadły, mogą starać się również o inne formy pomocy - dodaje.

PUSTE MIESZKANIA KOMUNALNE

Z argumentacją władz Gdyni nie zgadza się Marek Dudziński, radny PiS. Jak wskazuje, w mieście prawie ćwierć tysiąca mieszkań komunalnych stoi pustych i bardziej efektywne gospodarowanie tymi zasobami przez miasto mogłoby ograniczyć wysokość podwyżek.

- Władze Gdyni do perfekcji opanowały argumentowanie drenowania kieszeni mieszkańców. Ich kreatywność w tej kwestii jest na najwyższym poziomie, ale nie na tym polega zarządzanie miastem - mówi Marek Dudziński. - W tym przypadku mamy jednak też do czynienia z hipokryzją urzędników. I to nie pierwszy raz. Kiedy rozpoczęła się pandemia, obniżono czynsze w lokalach komunalnych i socjalnych, aby ulżyć najemcom. Pandemia się nie skończyła, ale władze Gdyni tamtą obniżkę postanowiły sobie teraz odbić z nawiązką - dodaje.

Nowe stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych:

kat. I – 11,97 zł/m2
kat. II – 11 zł/m2
kat. III – 9,50 zł/m2
kat. IV – 8 zł/m2
kat. V – 4,50 zł/m2
lokale socjalne – 2,25 zł/m2
lokale tymczasowe – 1,12 zł/m2

 

Marcin Lange/ua