Wiadomości
Wręczenie odznaczeń i medali (Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

czwartek,

14 października 2021

17:51

191 pomorskich nauczycieli z nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Drugi dzień uroczystej gali w Muzeum II Wojny Światowej

Co roku 14 października obchodzone jest święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Jest to data związana z upamiętnieniem rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. W Muzeum II Wojny Światowej od środy do piątku trwają uroczystości przyznania odznaczeń państwowych oraz nagród pomorskim nauczycielom. Część z nich odebrała je w czwartek.

Odznaczenia przyznawane są za 2020 i 2021 rok. Otrzymuje się je za zasługi i działalność społeczną. W imieniu prezydenta RP nauczycielom wręczył je wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- To nauczyciele najbardziej zasłużeni i wyróżniający się. Dziś jest okazja, żeby podziękować bezpośrednio tym, którym możemy wręczyć odznaczenia i wyróżnienia. Chcemy przekazać nasze wyrazy wdzięczności, uznania i dumy ze wszystkich pedagogów na Pomorzu i pozostałych pracowników oświaty, którzy wspierają ich w edukacji. Ta nasza wdzięczność jest tym większa, że jesteśmy dumni z osiągnięć naszych dzieci - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Łącznie podczas trzydniowych uroczystości uhonorowanych zostanie 714 pedagogów. W środę odznaczenia trafiły do 245 nauczycieli, w czwartek przyznano 191 odznaczeń państwowych.

ZAWÓD I POWOŁANIE

Nauczyciele podkreślają, że praca nie jest dla nich tylko wykonywaniem obowiązków, a powołaniem. Cieszą się, gdy jest ona doceniana.

- Nasz zawód jest ważny, bo kształtuje obywateli. Zaszczepiamy wartości, które procentują w przyszłości. Odznaczenia są radością, to jest mój kolejny piękny dzień nauczyciela. Moja praca została doceniona nie tylko w gronie szkoły, ale również przez inne instytucje - mówi Mirosława Werdecka ze Szkoły Podstawowej nr 84 w Gdańsku.

- Praca jest dla mnie wszystkim. Wymaga dużo zaangażowania i poświęcenia. W dobie pandemii było trudniej, ponieważ to była praca zdalna. Staraliśmy się wspólnie zrozumieć i wspierać uczniów - mówi Kazimiera Maryńczak z Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku.

WSPOMNIENIA I PODZIĘKOWANIA

Mieszkańcy Gdańska z sentymentem wspominają swoich nauczycieli sprzed lat.

- Pamiętam szczególnie nauczycielkę historii, która była zafascynowana przedmiotem, który wykładała. Z drugiej strony traktowała poważnie młodzież, co jest doceniane. Wszystkim nauczycielom życzę cierpliwości i poczucia humoru - mówi mieszkanka Gdańska.

- Dobrze wspominam nauczycieli zarówno ze szkoły podstawowej, jak i liceum. Życzę, żeby mieli dużo radości – dodaje kolejna z nich.


Marta Włodarczyk/raf