Wiadomości
(fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski, KPRM, MEiN, KFP/Paweł Marcinko)

czwartek,

14 października 2021

15:50

Święto wszystkich nauczycieli i wychowawców. Prezydent, premier, ministrowie i pomorska kurator składają życzenia pedagogom

W czwartek przypada Dzień Edukacji Narodowej, a więc święto wszystkich nauczycieli. Z tej okazji prezydent, premier, a także ministrowie i pomorska kurator złożyli życzenia wychowawcom. Polskie władze podziękowały także pedagogom za ich trudną pracę.

Życzenia nauczycielom oraz pracownikom oświaty złożyły najważniejsze osoby w państwie, w tym między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.

ŻYCZENIA PARY PREZYDENCKIEJ

Para prezydencka zaznaczyła, że rola pedagogów znacznie wykracza poza samo przekazywanie wiedzy. Wychowawcy często stają się wzorami oraz przewodnikami dla swoich uczniów.

- Dziękujemy za codzienny trud kształcenia, wychowywania i wspierania rozwoju milionów młodych Polaków. W tę szczególną służbę angażują państwo swoją wiedzę, doświadczenie, umiejętności, a przede wszystkim gorące i troskliwe serca, otwarte na potrzeby uczniów. Dziękujemy za to, że towarzyszą im państwo w drodze do dorosłego życia, inspirują ich do nauki i aktywności społecznej, a w przyszłości – także obywatelskiej – podkreśliła para prezydencka.

 

para-prezydencka

(fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski)

 

Para prezydencka wyraziła też radość z tego, że w obecnym roku szkolnym edukacja znów może odbywać się w tradycyjnej, stacjonarnej formie. Zwracając się do nauczycieli, prezydent Duda i pierwsza dama podziękowali za "podjęcie tego wielkiego wyzwania".

UROCZYSTOŚCI Z UDZIAŁEM PREMIERA

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wzięli udział w uroczystości w kancelarii premiera, podczas której nauczycielom wręczono odznaczenia i dyplomy.

Szef rządu podkreślał, że bohaterami dzisiejszego dnia są nauczyciele. - Wiemy doskonale, że wiedza praktyczna, wiedza pozyskiwana, poszerzana w szkole jest swego rodzaju jedynie zaczynem, podstawą do kształtowania charakterów, umysłów, ducha naszej młodzieży - mówił.

 

245506591 410765573747839 4706513308446377762 n

(fot. KPRM)

 

Premier podziękował nauczycielom za codzienne zaangażowanie w kształcenie i wychowywanie młodzieży. Morawiecki stwierdził, że dziś, kiedy w czwartej rewolucji przemysłowej coraz częściej mówi się o robotyzacji, cyfryzacji, automatyzacji, warto zadać sobie pytanie, w którym kierunku ma się przesuwać aktywność człowieka.

- Otóż ten piękny świat, który jest przed nami, to - ja wierzę, że właśnie taki będzie - to świat kształcenia, edukacji, nauki, kultury, wyższych dóbr duchowych; świat wzbogacenia ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu - powiedział premier. - Nauczyciele stają się podstawową częścią budowy tego świata przyszłości - dodał.

PODZIĘKOWANIA OD MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Szef MEiN podczas uroczystości w kancelarii premiera podziękował pedagogom za bardzo trudny rok związany z pandemią.

- Trudności, z jakimi państwo walczyli w ostatnim roku, licząc od 14 października 2020 roku, to druga fala, trzecia fala, nauka zdalna, nauka hybrydowa, przystosowanie się, praca, która była jeszcze bardziej ciężka niż ta na co dzień stacjonarna w szkołach. Wszystkiemu państwo stawiliście czoło, wszystkie trudności pokonaliście – powiedział Czarnek.

 

245747556 238062781684694 7179715761569658906 n 1

(fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki)

 

Podczas uroczystości minister Czarnek mówił m.in. o toczących się rozmowach ze związkami zawodowymi zrzeszającymi pracowników oświaty i przygotowywanych zmianach prawnych. Powiedział, że w ramach tego samego 40-godzinnego czasu pracy, dzięki debiurokratyzacji, wygospodarowany będzie dodatkowy czas "na większą dostępność nauczyciela dla ucznia".

- To ma wszystko spowodować uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela, podniesienie etosu pracy nauczyciela, odbudowę autorytetu nauczyciela - autorytetu, jakim nauczyciel zawsze był i powinien być darzony. Wszystko po to, żeby kształcenie naszych dzieci, młodzieży było na jeszcze wyższym poziomie – dodał minister.

LIST OD POMORSKIEGO KURATORA OŚWIATY

Życzenia nauczycielom złożyła również Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty. W liście, który do nich skierowała, podkreśliła, że pedagodzy wkładają w pracę z młodymi ludźmi swoje serce i zapał. Kurator podziękowała pracownikom oświaty za ich codzienny trud i życzyła im dalszych sukcesów zawodowych oraz radości z wykonywanej pracy.

- Jednocześnie oprócz działań dydaktycznych troszczycie się o wychowanie młodych ludzi, kształtując umiejętności i postawy, dbacie o wzbogacanie ich sfery duchowości w oparciu o uniwersalne wartości z zachowaniem szacunku dla tradycji i historii Polski, profesjonalnie towarzyszycie wychowankom podczas rozwiązywania napotykanych trudności i szukania właściwej życiowej drogi - zwróciła uwagę w liście.

 

dzien-nauczyciela-kurator-list

(fot. Pomorski Kurator Oświaty)

 

WYRAZY SZACUNKU DLA NAUCZYCIELI

Życzenia wychowawcom i nauczycielom złożyli także inni ministrowie, między innymi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Nauczycielom i pedagogom, szczególnie wychowawcom zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, życzę w Dniu Edukacji Narodowej sukcesów i satysfakcji z pracy. Dzięki Wam wielu z tych młodych ludzi udaje się wrócić do uczciwego życia - napisał na Twitterze Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Marlena Maląg wyraziła ogromny szacunek dla wszystkich pracujących w szkołach: dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i pracowników niepedagogicznych, za ich codzienny trud. Zwracając się do nauczycieli, minister rodziny życzyła im "satysfakcji, spełnienia zawodowego oraz szacunku i wdzięczności uczniów". - Życzę także realizacji marzeń i szczęścia w życiu osobistym - napisała.

- Nie jest to praca łatwa, ale może przynosić ogromne zadowolenie. Wyrażane uśmiechem uczniów, ale także obserwowaniem ich późniejszej kariery, w której mają państwo swój niebagatelny udział - podkreśliła.

LIST DO PRACOWNIKÓW SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH

Piotr Gliński skierował list do nauczycieli, pracowników szkół artystycznych i uczniów z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podkreślił w nim, że jego zdaniem każdy dzień powinien być dniem wdzięczności dla pedagogów. W ocenie szefa MKDNiS system polskiego szkolnictwa artystycznego w skuteczny sposób oparł się pandemii. Przypomniał także, że działania kierowanego przez niego ministerstwa w ostatnim czasie nie koncentrowały się tylko na reagowaniu na epidemiczną sytuację.

- Po trwających kilka miesięcy wielostronnych konsultacjach i pracach legislacyjnych oddaliśmy we wrześniu w Państwa ręce nowe prawo w zakresie kwalifikacji nauczycieli szkół i placówek artystycznych - wskazał. Wyjaśnił, że udało się uwzględnić zarówno większość postulatów środowiskowych, jak i dookreślić, a nawet znacząco poszerzyć grono uprawnionych do podjęcia pracy nauczyciela szkoły artystycznej.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 roku w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

 

PAP/ua