Wiadomości
U;. Chwarznieńska w Gdyni to główny szlak dojazdowy (Fot. UM Gdynia)

czwartek,

14 października 2021

15:13

W końcu doczekamy się przebudowy ul. Chwarznieńskiej w Gdyni? Droga miała być gotowa blisko dekadę temu

Władze Gdyni po raz kolejny zapowiadają przebudowę witomińskiego odcinka ul. Chwarznieńskiej. I zapewniają, że jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na wykonanie prac, które pierwotnie zrealizowane miały być już dziewięć lat temu.

Ul. Chwarznieńska to główny szlak dojazdowy do zachodnich dzielnic Gdyni. Jest notorycznie zakorkowana. Jej witomiński odcinek przebudowany miał być już dziewięć lat temu. Dotychczas to nie nastąpiło, a zamawiane i opłacane projekty inwestycji lądowały w szufladzie.

WCZEŚNIEJ INNE INWESTYCJE, TERAZ COVID

Kolejne opóźnienia inwestycji tłumaczono na przeróżne sposoby. Wymawiano się m.in. koniecznością przebudowy innego odcinka tej ulicy, brakiem pieniędzy, problemami z własnością gruntów na sąsiedniej ul. Hodowlanej, czy budową Przystani Sąsiedzkiej. Ostatecznie przebudowa witomińskiego odcinka ul. Chwarznieńskiej rozpocząć się miała natychmiast po zakończeniu prac na ul. Hodowlanej. Te, zgodnie z informacjami miasta, zrealizowane zostały pod koniec 2020 roku, ale drogowców na ul. Chwarznieńskiej wciąż nie widać.

Jak tłumaczy Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni, tym razem powodem jest pandemia koronawirusa. - Realizacja umowy z wykonawcą prac projektowych przypadła na szczyt zachorowań na COVID-19 w 2020 roku - przypomina Agata Grzegorczyk. - Osoby, które w biurze przygotowywały dla nas dokumentację, przebywały na kwarantannie albo chorowały na COVID-19. Biuro projektowe, w związku z mocno utrudnioną przez pandemię pracą, nie wykonało dokumentacji w terminie, czyli do 1 stycznia tego roku. Ten przełożony został do połowy lipca. W tej chwili trwa weryfikacja dokumentacji - wyjaśnia.

PRZETARG W KOŃCU BĘDZIE OGŁOSZONY

Urzędnicy zapewniają też, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę ul. Chwarznieńskiej na Witominie.

- Zaprojektowana jest jako ulica jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu wraz z zatokami autobusowymi, miejscami postojowymi, drogą rowerową, obustronnymi chodnikami, małą infrastrukturą oraz nasadzeniami zieleni - informuje Agata Grzegorczyk, nie wspominając jednak o zapowiadanym wcześniej buspasie.

Alternatywną dla ul. Chwarznieńskiej drogą dojazdową z zachodnich dzielnic Gdyni do centrum miasta ma być obwodnica Witomina. Ta inwestycja, choć znajduje się dopiero w fazie projektowania, także jest opóźniona.


Marcin Lange/raf