Wiadomości
(fot. Gdańsk.pl, Radio Gdańsk)

środa,

13 października 2021

18:00

Możliwy strajk nauczycieli, orzeczenie TK, napięta sytuacja na wschodniej granicy i unijne pomysły na walkę z wysokimi cenami gazu [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

Czy grozi nam kolejny strajk nauczycieli? Jakie są nowe propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki dla pedagogów? Jak wygląda nauczanie w dobie pandemii? Między innymi na te tematy Michał Pacześniak porozmawia w "Gościem Dnia Radia Gdańsk", a będzie nim Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" pracowników oświaty. Zapraszamy do słuchania o godz. 8:30.Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, wciąż napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz wybory w Platformie Obywatelskiej, które mają odbyć się jeszcze w tym miesiącu – to tematy, o których porozmawiamy w "Komentarzach Radia Gdańsk". Jarosław Popek o zdanie zapyta Adriana Stankowskiego z "Gazety Polskiej" i Telewizji Republika oraz Mirosława Skowrona z Polskiego Radia 24. Dyskusję na antenie rozpoczniemy kilka minut po godz. 9:00.Komisja Europejska przedstawiła pomysły na walkę z wysokimi cenami gazu. Proponuje wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym pieniędzmi pochodzącymi z handlu pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogą wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm. Czy to dobre rozwiązania? Na to pytanie poszukamy odpowiedzi w audycji "Ludzie i Pieniądze". Przyjrzymy się także Holandii, która zakazuje sprzedaży mieszkań w celach inwestycyjnych, ponieważ monopoliści dyktują wysokie ceny najmu. Czy za przykładem Holandii pójdą inni? Prowadząca audycję Iwona Wysocka zapyta o te kwestie swoich gości, którymi będą Tomasz Limon, prezes Pracodawców Pomorza, i Robert Raszczyk, dyrektor Brands Polska. Na rozmowę zaprosimy o godz. 9:30.

 


 

Jakie są przyczyny światowego wzrostu cen gazu i prądu oraz jakie będą tego skutki w Europie? Przykładowo w Holandii z powodu wysokich kosztów ogrzewania bankrutują szklarnie, które zajmowały się hodowlą tulipanów. Między innymi o tym porozmawiamy po godz. 12:30 w magazynie europejskim "Pomorze, Polska, Europa". Gościem Iwony Wysockiej będzie Dariusz Wieczorek, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego.Nieco później, o godz. 13:20 w magazynie motoryzacyjnym "AutoCooltura", Magda Manasterska i Ewelina Potocka zabiorą słuchaczy Radia Gdańsk w podróż do II Rzeczypospolitej, a konkretnie do lat 20. XX wieku na Ogólnopolski Rajd Pań. To było pierwsze takie wydarzenie na świecie.O 14:30 nadamy "Wiadomości regionalne". Tym razem nasi reporterzy sprawdzą, co słychać na Żuławach i w Elblągu.

 Wieczorem, o godz. 21:35, zapraszamy na "Kulturalny Tygiel Radia Gdańsk", a w nim Joanna Merecka-Łotysz porozmawia z Danielem Odiją o jego nowej książce, a Marzena Bakowska opowie o wystawie "My i psy, psy i my" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz przedstawi relację z wieczoru literackiego Pomorskiej Nagrody Literackiej 2021.

 


raf

_