Wiadomości
(Fot. PAP/Andrzej Lange)

środa,

13 października 2021

16:20

Pomorskie obiekty docenione w konkursie "Lider Dostępności". Prezydent Andrzej Duda: "One upiększają przestrzeń publiczną"

Dom Marzeń i Muzeum Emigracji z Gdyni, a także Park Miejski w Starogardzie Gdańskim otrzymały nagrody w VI edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności", który odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Gala konkursu odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim.

- To bardzo ważne nagrody, które dotyczą przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna, to każdy musi mieć możliwość wejścia w dane miejsce. Jeżeli tak nie jest, to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, ś.p. Piotrowi Pawłowskiemu – mówił prezydent Andrzej Duda.

BUDYNKI, KTÓRE RADUJĄ SERCE I DUSZĘ

Andrzej Duda zwracał uwagę, że aby zostać laureatem konkursu "Lider Dostępności", nie tylko trzeba wypełnić obowiązujące normy, ale projektować "z serca, żeby rzeczywiście było łatwiej".

- To jest zawsze to coś więcej, nie tylko samo spełnienie obowiązujących przepisami wymagań. Za to z całego serca dziękuję, za to, że te budynki i obiekty są piękne, za to, że one ubarwiają, upiększają przestrzeń publiczną, za to, że nasze miasta, miejscowości wyglądają dzięki tym budynkom lepiej. One w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu służą i są publiczne. Nie tylko dlatego, że są dostępne, ale także dlatego, że radują serce i duszę – powiedział prezydent.

Wyraził też nadzieję, że konkurs będzie się odbywał w kolejnych latach, aż do momentu, gdy cała nasza przestrzeń publiczna stanie się w pełni "publiczna" i w pełni dostępna. - To kwestia wymogu cywilizacyjnego. Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy "Lider Dostępności" – podkreślił prezydent Duda.

PROMOCJA EMPATII I WRAŻLIWOŚCI

Zasiadająca w kapitule konkursu Anna Aneta Tomczak z Towarzystwa Urbanistów Polskich podkreśliła, że "Lider Dostępności" to konkurs, który promuje nie tylko budynki i przestrzenie, ale przede wszystkim ludzką empatię i wrażliwość na to, co nas otacza.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała, że to nie osoby z niepełnosprawnościami mają dostosować się do przestrzeni publicznej, ale osoby sprawujące władzę są zobowiązane do dostosowania tej przestrzeni. - Dlatego od sześciu lat wyznaczamy sobie bardzo ambitne cele – mówiła Maląg, wskazując, że w ostatnich latach diametralnie wzrosły nakłady na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

ŻYCIE BEZ BARIER

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że jej resort, realizując od trzech lat program Dostępność Plus, działa na rzecz tego, by otaczająca nas przestrzeń była pozbawiona barier. - Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka. Dopóki nie przełamiemy barier, które tkwią w nas samych, ciężko będzie nam przełamywać bariery architektoniczne – argumentowała.

NAGRODY ZOSTAŁY PRZYZNANE W SIEDMIU KATEGORIACH

- W kategorii "przestrzeń publiczna" wyróżniony został Park Miejski w Starogardzie Gdańskim.
- W kategorii "obiekt usług lokalnych" nagrodzono Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkołę Podstawową nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie.
- Dom Marzeń w Gdyni został nagrodzony w kategorii "obiekt mieszkalny/hotelowy".
- W kategorii "obiekt biurowo-handlowy" nagrodzono: budynek biurowo-usługowy "Nowy Targ" we Wrocławiu oraz Varso Place.
- Stacja metra Młynów w Warszawie została nagrodzona w kategorii "duży obiekt użyteczności publicznej".
- W kategorii "obiekt zabytkowy" nagrodzono Muzeum Emigracji w Gdyni.
- W kategorii "architekt/urbanista" nagrodzony został Krzysztof Chwalibóg, w latach 1991-2000 prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.


O KONKURSIE

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny "Lider Dostępności" organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami, ograniczeniami.


PAP/raf