Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

środa,

13 października 2021

15:04

245 nauczycieli dostało odznaczenia, a to dopiero początek. Rozpoczęły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej

714 pedagogów zostanie uhonorowanych podczas wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Gdańsku. Przyznane zostaną odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody.

Uroczystość w Muzeum II Wojny Światowej rozpoczęła się 13 października, a zakończy w piątek 15 października. Odznaczenia i nagrody przyznawane są za 2020 i 2021 rok. 15 października medale Komisji Edukacji Narodowej odebrało 245 pedagogów z Pomorza.

- To jednocześnie symbol i zobowiązanie do tego, by zawsze pamiętać o zadaniach nauczycieli, o wypełnianiu jak najlepiej swojej roli i nauczycielskiej misji. Wierzę głęboko, że każdy z nauczycieli decydujących się na ten zawód wybierał swoją drogę zawodową świadomie, wierząc, że ma coś ważnego do spełnienia - mówiła Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, która pogratulowała wszystkim wyróżnionym i odznaczonym nauczycielom.

NIE CZUJĄ ENTUZJAZMU

Uhonorowani pedagodzy nie podchodzą do wyróżnień z entuzjazmem, chociaż doceniają to, że ich wkład w oświatę, a także trud wychowania dzieci i młodzieży, został zauważony. Dostrzegają problemy i życzyliby sobie więcej spokoju w pracy. 

– Pracując tak wiele lat, można wziąć na swoje barki zasługi, które włożyłam w edukację małych dzieci, choć oczywiście były też porażki. My wszyscy, nauczyciele, bardzo się staramy, żeby jak najlepiej pracować dla dzieci, ale warunki pracy stają się coraz trudniejsze – mówi pani Anna, nauczycielka z Gdańska.

- Takie wyróżnienie jest motywacją, ale myślę, że wszyscy nauczyciele życzyliby sobie tego, żeby było dobrze, spokojnie, żebyśmy mogli spokojnie pracować i mieć dobry kontakt z uczniami oraz ich rodzicami – dodaje pani Katarzyna, nauczycielka z Lęborka.

TO JESZCZE NIE WSZYSCY WYRÓŻNIENI NAUCZYCIELE

14 i 15 października odznaczenia państwowe, medale Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty odbiorą kolejni nauczyciele.

Aleksandra Nietopiel/MarWer