Wiadomości
(Fot. Wikimedia Commons/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/Katarzyna Czerwińska)

środa,

13 października 2021

08:15

Sondaż dla wPolityce.pl: "Rekordowy, najlepszy od bardzo wielu miesięcy wynik" Zjednoczonej Prawicy. Opozycja w tyle

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 40 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 26 proc. głosów, a trzecie miejsce zajęłaby Polska 2050 z 12 proc. – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Portal zwraca uwagę, że Zjednoczona Prawica zanotowała "rekordowy, najlepszy od bardzo wielu miesięcy wynik". "Z naszego badania wynika, że ZP odbiera obecnie wyborców Konfederacji. Lekko w górę Koalicja Obywatelska, traci Polska 2050 Szymona Hołowni" – czytamy.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 62 proc. badanych (wzrost o punkt proc.) – 47 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 15 proc. "raczej tak". 17 proc. badanych wskazało, że zdecydowanie nie wzięłoby udziału w wyborach i taki sam odsetek odpowiedział "raczej nie".

Z sondażu, w którym nie uwzględniono niezdecydowanych, wynika, że chęć oddania głosu na PiS zadeklarowało 40 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

"MOBILIZUJE PRAWĄ STRONĘ"

Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 26 proc. głosów (wzrost o punkt proc.), a Polska 2050 Szymona Hołowni – na 12 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). Z badania wynika, że Konfederację wskazało 7 proc. respondentów (wpadek o 4 pkt. proc.), Lewicę również 7 proc. (bz). Kukiz'15 cieszy się poparciem 2 proc. respondentów (bz). Taki sam odsetek respondentów wskazał PSL (wzrost o punkt proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (wzrost o punkt proc.). 2 proc. wskazało inne ugrupowanie.

Portal zwraca uwagę, że badanie zostało przeprowadzone w okresie gorących wydarzeń takich jak wojna hybryda z Białorusią oraz sporów z UE. "Badanie zdaje się potwierdzać, że prezentując zdecydowane stanowisko, PiS mobilizuje wokół siebie prawą stronę sceny politycznej" – czytamy.

Badanie Social Changes zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1068. Polaków, od 8 do 11 października br.

 

PAP/mk