Wiadomości
(fot. Unsplash, KMP Elbląg)

środa,

13 października 2021

07:07

Lekarz z Jemenu okazał się internetowym oszustem. 70-letnia elblążanka przelała mu ok. 16 tysięcy złotych

70-letnia mieszkanka Elbląga przelała łącznie ponad 3500 euro, czyli około 16 tysięcy złotych, na konto internetowego oszusta, który podawał się za lekarza pracującego w Jemenie.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu, kobieta została zaczepiona przez mężczyznę na internetowym komunikatorze. Podał się za lekarza, który pracuje w Jemenie. Tam miał pomagać osobom potrzebującym opieki medycznej.


INTERNETOWA "ZNAJOMOŚĆ" TRWAŁA PRZEZ ROK

Elblążanka korespondowała z "lekarzem" przez rok. - Uwierzyła w jego historię. W to, że urodził się w Polsce, pod Warszawą, że jego rodzice zginęli w wypadku, a wtedy wujek zabrał go do Ameryki. Pisał jej również, że ma córkę, która mieszka w Polsce, jest chora i potrzebuje dla niej pieniędzy - przekazuje nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy elbląskiej policji. 

- Kobieta kilkukrotnie wykonała dla niego przelew na podane konto. Ona sama również otrzymywała pieniądze od nieznanych osób z terenu kraju i przelewała je na konto oszusta - wyjaśnia nadkom. Krzysztof Nowacki. - Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, zgłosiła sprawę na policję - dodaje.

70-latka przelała łącznie kwotę ponad 3500 euro.

NIE UFAJMY NIEDAWNO POZNANYM OSOBOM

Policjanci ostrzegają przed zawieraniem tego typu znajomości, a także przed podawaniem swoich danych obcym osobom. Zalecają także zachowanie ograniczonego zaufania w przypadku takich kontaktów, a co najważniejsze, przestrzegają przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych lub niedawno poznanych osób. Nawet gdyby podsunięto nam zyskowny interes, ostatecznie możemy utracić sporą sumę pieniędzy.
 

am