Wiadomości
Nowe laboratorium metrologiczne (fot. WIMiO PG/Artur Urbański)

środa,

13 października 2021

07:37

Nowe laboratorium Politechniki Gdańskiej wykona najbardziej precyzyjne pomiary. Pomoże japońska aparatura

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej otwarto nowoczesne laboratorium metrologiczne. Zostało ono wyposażone w dokładne i wydajne maszyny pomiarowe, które są niezbędne do wytwarzania i kontroli wielu elementów współczesnych produktów.

- Aparatura może być wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, w medycynie i wielu innych, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają ogromne znaczenie - wyjaśnił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.


- Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach - powiedział dr inż. Michał Dobrzyński, kierownik laboratorium.

WSPÓŁPRACA Z JAPOŃSKĄ FIRMĄ PRODUKUJĄCĄ APARATURĘ POMIAROWĄ

Sprzęt, wśród którego znalazły się optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D oraz maszyny współrzędnościowe, został przekazany Politechnice Gdańskiej przez japońską firmę Mitutoyo, zajmującą się produkcją aparatury pomiarowej. Łączna wartość maszyn to blisko 300 tysięcy euro. Pozwolą one rozwijać zaawansowane prace badawcze.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapowiadają przygotowaniu cyklu seminariów dla branży przemysłowej, by pokazać możliwości otrzymanego sprzętu.
 

am