Wiadomości
(Fot. Pixabay)

wtorek,

12 października 2021

13:31

Białych świąt raczej nie będzie, za to na początku roku nieźle przymrozi. IMGW stworzył prognozę eksperymentalną

Z najnowszej eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że listopad będzie bardziej deszczowy. - Pierwsze tygodnie nowego roku będą chłodniejsze niż zwykle i z opadami śniegu - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nową, eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu obejmującą okres listopad 2021-luty 2022 roku. Według Grzegorza Walijewskiego, rzecznika IMGW, najnowsze obliczenia sugerują, że po Nowym Roku należy spodziewać się niższych niż zwykle temperatur z opadami śniegu.

- Zgodnie ze ściśle określonymi międzynarodowymi wytycznymi oblicza się średnią temperatur i opadów każdego miesiąca z 30 lat. Na tej podstawie oczywiście nie możemy wskazać dokładnej temperatury konkretnego dnia, jednak już możemy mniej więcej określić, jaki będzie cały miesiąc. Wiadomo, że eksperymentalna prognoza zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem błędu, choć ostatnie lata wskazują na rosnącą sprawdzalność - wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

W LISTOPADZIE GDAŃSK WŚRÓD MIEJSCOWOŚCI, GDZIE BĘDZIE NAJCIEPLEJ

Według autorów prognozy listopad pod względem temperatury nie będzie odbiegał od średniej z ubiegłych lat, ale na przeważającym obszarze Polski można spodziewać się większych opadów deszczu. Najchłodniej, z temperaturami od 1,7 do 3,5 stopnia, zapowiada się w Suwałkach. Najcieplej będzie w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu i Opolu, gdzie średnia w listopadzie przekroczy cztery stopnie. W naszym regionie spodziewane są opady powyżej średniej.

Grudzień nie będzie odbiegał od średniej, zarówno pod względem opadów, jak i temperatur. Tylko w województwie zachodniopomorskim i lubuskim opady mogą być mniejsze niż do tej pory. Według danych z lat 1991-2020 w grudniu najniższe są wskazania termometrów w Zakopanem (od -3,1 do -1,1 st. C), Suwałkach (-1,8 do 0,1) i Białymstoku (od -1,8 do 0,5 stopnia). Najcieplejsze grudnie są w Gdańsku (1,6 - 2,9) i Szczecinie (1,4 - 3 st.). Zdaniem meteorologów, biorąc pod uwagę ostatnie lata, w grudniu należy spodziewać się raczej deszczu lub deszczu ze śniegiem niż śniegu.

ŚNIEŻNA ZIMA W STYCZNIU I LUTYM

W styczniu 2022 roku synoptycy spodziewają się większych niż zwykle opadów w Gdańsku.

W lutym temperatura w całym kraju nie będzie odbiegała od normy z lat 1991-2020. Najchłodniej będzie w Suwałkach (od -4,4 do -0,5), Zakopanem (-3,7 do -0,8) i Białymstoku ( -3,7 do zera). Na drugim biegunie temperatur znajdzie się Szczecin (0,1 do 3,5), Gdańsk (-0,6 do 2,3) i Gorzów Wielkopolski (-0,5 do trzech stopni). Zapowiadane są opady powyżej normy.

- Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie, co mnie, hydrologa, bardzo cieszy. To oczywiście tylko przewidywania z wieloma zmiennymi, ale, jak się przekonujemy, przygotowywane według najnowszych metod prognozy mają największą sprawdzalność w okresie zimowym - powiedział Grzegorz Walijewski.

PAP/MarWer