Wiadomości

poniedziałek,

11 października 2021

18:50

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, odmienna wizja Polexitu oraz rola Polski w Unii Europejskiej [WTOREK W RADIU GDAŃSK]

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wybory na Lewicy. Na te tematy Jarosław Popek porozmawia z "Gościem Dnia Radia Gdańsk", którym będzie Marek Rutka, poseł Nowej Lewicy. Pierwsze pytanie zadane zostanie o 8:30.


Polexit - to szkodliwy mit, jak mówi premier Mateusz Morawiecki, a może realne zagrożenie, jak twierdzi opozycja? Czy Polska jest traktowana na równi z innymi państwami Unii Europejskiej? O to Michał Pacześniak zapyta swoich gości w "Komentarzach Radia Gdańsk". Jego rozmówcami będą Małgorzata Rakowiec, TVP3 Gdańsk i Miłosz Manasterski, redaktor naczelny Agencji Informacyjnej. Początek spotkania kilka minut po 9:00.


W programie "Ludzie i Pieniądze" porozmawiamy między innymi o ekonomicznych Noblach. Jeden przyznany został za pracę związaną z wpływem minimalnych pensji na rynek pracy. Będzie też o pomyśle ulgi sponsoringowej. Specjalistami, z którymi podyskutuje Iwona Wysocka będą Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności oraz Krzysztof Szóstka, prezes Metal Poland. Zapraszamy do słuchania o 9:30.


Ptysia miała trudne życie. Do schroniska w Gdyni trafiła dwa lata temu. Szanse na jej przeżycie były nikłe. Jednak po wytrwałej walce, Ptysia zwyciężyła. Później wszystko zaczęło się układać - nowi właściciele i podróż do domu. Niestety, nie trwało to długo. Wróciła do schroniska, gdyż "przestała odpowiadać". Opowieść o niepełnosprawnej kotce po 11:30 w "Schroniskowych Historiach", czyli audycji o naszych stworzeniach dużych i małych. Zaprasza Wojciech Luściński.


Jak oszczędzać wodę, czyli "zero waste" w naszych domach. Na tym skupimy się po 12:30 w "Dobrze Mieszkaj". Nad programem czuwać będzie Iwona Wysocka.


W audycji "Więcej Serca i Mniej Barier" porozmawiamy o wyzwaniach, które stoją przed asystentami osób niewidomych. Gośćmi Joanny Matuszewskiej po 13:20 będą Joanna Szubert, wiceprezes Fundacji Helen Keller, tłumacz i przewodnik osób głucho-niewidomych, asystent OzN, Marianna Poznańska, osoba głuchoniewidoma i Janusz Nowicki, osoba niewidoma od urodzenia.


O 14:30 w wiadomościach regionalnych zajrzymy na Kociewie.


To miejsce, w którym każdy może odnaleźć w sobie pasję do majsterkowania i spędzić aktywnie wolny czas. Można w nim także zawrzeć przyjaźnie, czy odnaleźć miłość. "Męska Szopa" w Słupsku powstała w jednej z najstarszych dzielnic miasta, a stworzyła i prowadzi ją Fundacja Indygo. Po 18:30 w "Twojej Dzielnicy" zabierze nas tam Joanna Merecka-Łotysz.


Czy przekop Mierzei Wiślanej zmieni gospodarczo region? Tak naprawdę, to okazuje się, że już zmienia. W Elblągu powstanie nowy biurowiec, a na międzynarodowych targach turystycznych Niemcy pytają o przekop. To dla nich atrakcja. Szwedzi natomiast chcą zimować u nas swoje jachty. Co jeszcze tam słychać? O tym opowie Marek Nowosad w audycji "Jaka Zmiana?" po 22:30.

 

pb

_