Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

poniedziałek,

11 października 2021

15:50

Replika historycznej kapliczki w Stoczni Gdynia odsłonięta. Dzięki technologii 3D jest dokładną kopią tej, którą w 2007 roku górnicy podarowali gdyńskim stoczniowcom

Na terenie dawnej Stoczni Gdynia w poniedziałek 11 października odsłonięto w nowej lokalizacji i poświęcono replikę kapliczki z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Oryginalną w 2007 roku podarowali gdyńskim stoczniowcom koledzy - górnicy z Piekar Śląskich.

Kapliczka od 2007 roku znajdowała się koło "Samarytanki", czyli pierwszego statku zaprojektowanego i wybudowanego w Gdyni. Dwa lata później Stocznia Gdynia upadła, kapliczka zarosła krzakami, a ząb czasu nadgryzł ją na tyle, że renowacja nie wchodziła w rachubę.

- Baliśmy się, że po prostu się rozpadnie. Uznaliśmy, że nie możemy pozwolić, aby pozostała tylko wspomnieniem. Figura została więc zeskanowana i wydrukowana w technologii 3D, dzięki czemu uzyskaliśmy idealny duplikat. A replikę postanowiliśmy ustawić w bardziej godnym i reprezentacyjnym miejscu, aby podziwiać ją mogli zarówno stoczniowcy, jak i turyści - mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

KAPLICZKA STANĘŁA OBOK HISTORYCZNEGO KRZYŻA

Teraz kapliczka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie krzyża, przy którym w sierpniu 1980 roku ksiądz Hilary Jastak odprawiał msze święte dla strajkujących stoczniowców.

- Ta kapliczka ma o tyle symboliczne znaczenie, że stoczniowcy z Gdyni mieli bardzo bliskie relacje z górnikami z dawnej kopalni "Julian", które zresztą podtrzymywane są do teraz. Był to więc podarunek upamiętniający ich współpracę i wspólną walkę o wolną Polskę - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

DZIEŁO WIELU OSÓB

Druk figury sfinansowała PSSE, wykonanie cokołu kapliczki - okoliczne firmy, a urządzeniem terenu wokół niej zajęli się sami stoczniowcy.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:


 

Marcin Lange/MarWer


Zobacz Galerię