Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

08 października 2021

19:50

Nagrody, podziękowania, muzyka. Tak świętowaliśmy 76. urodziny Radia Gdańsk

Radio Gdańsk świętowało 76. urodziny. Jak co roku z okazji jubileuszu zasłużeni pracownicy otrzymali Bursztynowe Mikrofony, a przyjaciele rozgłośni wyróżnieni zostaną tytułami Osobowości Roku. Galę uświetnił występ zespołu No Limits.


Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. Jan Kanthak (poseł na Sejm), Mariusz Łuczyk (wicewojewoda pomorski), Michał Bąkowski (wicewojewoda pomorski), dr Jerzy Karpiński (lekarz wojewódzki), Małgorzata Bielang (pomorski kurator oświaty), Marcin Drewa (doradca Prezydenta RP), dr hab. Grzegorz Berendt (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej), prof. Janusz Trupinda (dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku), Szymon Gajda (prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Maciej Merkisz (szef pomorskiego sanepidu), Monika Kasprzyk (dyrektor pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia), a także członkowie Rady Nadzorczej i Rady Programowej Radia Gdańsk.

 

 

Prowadzący uroczystość Konrad Mielnik zaznaczył, że z powodu pandemii COVID-19 ubiegłoroczna gala, z okazji jubileuszu 75-lecia Radia Gdańsk, musiała być przekładana, a ostatecznie odbyła się bez udziału publiczności. 

WSPOMNIENIE MARKA LESIŃSKIEGO

Galę rozpoczęła minuta ciszy poświęcona pamięci Marka Lesińskiego, dziennikarza, który z Radiem Gdańsk związany był od 1997 roku. Jego charakterystyczny głos był doskonale znany z licznych audycji, a także ich sygnałów i zwiastunów. 21 marca 2021 roku odszedł od nas, ale na zawsze pozostał w sercach pracowników i słuchaczy.

PREZES RADIA GDAŃSK: ROZWIJAMY SIĘ, MIMO PANDEMII

Zebranych oficjalnie powitał prezes rozgłośni Adam Chmielecki. - Mimo pandemii koronawirusa działamy i rozwijamy się. Rozgłośnia przygotowuje nowe audycje, ambitne treści dotyczące m.in. kultury, historii, edukacji, spraw społecznych i zdrowia. Rozpoczynamy projekty poszerzające pole działalności radia - wyliczał. 
 

RJF 3522

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


W ostatnich miesiącach, jak przypomniał prezes, Radio Gdańsk prowadziło kampanię „Zawsze blisko ludzi”, której hasło bardzo dobrze oddaje misję, istotę i sens każdego elementu działania rozgłośni. - Udział w naszej corocznej gali to jeden z najważniejszych, ale i najbardziej przyjemnych obowiązków, ponieważ to doskonała okazja do tego, żeby podziękować tym, bez których realizacja misji nie byłaby możliwa - stwierdził prezes. - To przede wszystkim wszyscy pracownicy - wyjaśnił.

RADIOWE OSOBOWOŚCI ROKU

Następnie przyszedł czas na pierwsze tego dnia wyróżnienia. Tytułem osobowości roku uhonorowano chirurga dziecięcego, przewodniczącego Rady ds. Ochrony Zdrowia, prof. Piotra Czaudernę oraz pisarza, publicystę i scenarzystę Wojciecha Fułka.
 

RJF 3597

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- Radio jest mi bliskie z dwóch powodów. Po pierwsze to cywilizacja słowa, więc radio ma swoją magię i czas. Po drugie to muzyka, która była mi zawsze bliska i mam na myśli nie tylko muzykę klasyczną. W okresie pandemii było to szczególnie ważne, ponieważ gdy zamarło życie kulturalne, radio było dla wielu osób jedyną możliwością kontaktu z wysoką kulturą i piękną muzyką - przypomniał prof. Piotr Czauderna.
 

RJF 3560

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- Jestem dumny, że zostawiłem swój mały ślad w historii Radia Gdańsk i odcisnąłem swoje piętno - stwierdził Wojciech Fułek, którego słuchowisko „Ostry dyżur” poświęcone wydarzeniom Grudnia ’70 wyprodukowała właśnie nasza rozgłośnia. - Ale moja radiowa przygoda zaczęła się w liceum, prawie 50 lat temu, kiedy debiutowałem na tej antenie audycją poetycką. Ta przygoda trwa do dzisiaj, z czego bardzo się cieszę - przyznał.

Wojciech Fułek podziękował wszystkim, którzy stanęli na jego drodze. - To jest szczęśliwe zakończenie pewnego etapu radiowej przygody, przede wszystkim z Radiem Gdańsk, ale i rozpoczęcie kolejnego etapu - stwierdził.
 

RJF 3606

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Więcej o radiowych Osobowościach Roku można przeczytać TUTAJ.

PANIE Z BURSZTYNOWYMI MIKROFONAMI

Zarząd Radia Gdańsk wręcza Bursztynowe Mikrofony - nagrody dla wyróżniających się dziennikarzy i pracowników rozgłośni - już od 1995 roku. W tym roku laureatkami zostały dziennikarka ekonomiczna i prezenterka Iwona Wysocka oraz główna księgowa spółki Zdzisława Jarosz.
 
RJF 3703

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- To wspaniałe wyróżnienie odbieram w zasadzie w imieniu całej załogi - powiedziała Zdzisława Jarosz. - Zmieniały się składy zarządów, rad nadzorczych, ale wszyscy dążyli do tego, żeby w radiu było jak najlepiej. Nikt nie chciał źle, każdy miał swój pomysł na radio i wnosił coś nowego - podkreśliła.
 

RJF 3667

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- Czuję się zaszczycona. To nagroda nie tylko dla mnie, ale także dla moich współpracowników, a także gości, dzięki którym audycje są - powiedziała Iwona Wysocka. Nagrodę dedykowała Markowi Lesińskiemu, z którym pracowała prawie 30 lat, a którego zabrał koronawirus. - On gdzieś tam jest… Marku, bardzo ci dziękuję za wszystkie cenne porady - stwierdziła.

Przypomniała też swoje początki w mediach, gdy prawie 30 lat temu mąż „zaciągnął ją na casting do radia”. - Sama nigdy w życiu był tam nigdy nie trafiła i dzięki niemu tutaj dzisiaj jestem - przyznała.
 

RJF 3708

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- Gratulujemy i dziękujemy, bez was tego radia by nie było - podsumował pracę laureatek Bursztynowych Mikrofonów prowadzący galę Konrad Mielnik.

WŁODEK "NA FALI"

Historia drugiego z wyróżnień przyznawanych pracownikom naszej rozgłośni jest zdecydowanie krótsza. Na liście zdobywców Nagrody Rady Programowej - "Na Fali" - pojawiło się dopiero drugie nazwisko. To sportowa legenda Radia Gdańsk - Włodzimierz Machnikowski.
 

RJF 3793 copy

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


- Jest ikoną dziennikarską w środowisku sportowym i wychował kilka pokoleń dziennikarzy. Dzięki niemu sport w Radiu Gdańsk nie tylko realizuje misję, ale przyciąga rzeszę słuchaczy, a przecież o to chodzi - argumentował Jacek Rybicki z Rady Programowej Radia Gdańsk.
 

RJF 3755

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Włodzimierz Machnikowski, odbierając nagrodę, podziękował Radzie Programowej Radia Gdańsk, rodzicom, żonie oraz synom oraz młodszym kolegom i koleżankom z pracy. - Przyszli tutaj z pomysłem na siebie, zdjęli ze mnie obowiązek wyznaczania zadań, nie zgadzają się ze wszystkim i to inspiruje oraz sprawia, że ja też się rozwijam i uczę - przyznał laureat.
 

RJF 3786

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Więcej o zdobywcach Bursztynowych Mikrofonów i nagrody "Na Fali" można przeczytać TUTAJ.

NO LIMITS WRACA DO KORZENI


Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na występ zespołu No Limits. Grupa, która właśnie w Radiu Gdańsk nagrywała swoje pierwsze utwory i której ważnymi ogniwami są członek redakcji muzycznej naszej rozgłośni Maciej Łyszkiewicz i realizator Maciej Bogusławski, odbyła tym samym sentymentalną podróż do studia im. Janusza Hajduna. 


mrud/tm


Zobacz Galerię