Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

czwartek,

07 października 2021

18:42

Ta książka ma uwrażliwić na los Polaków podczas okupacji. W Muzeum II Wojny Światowej odbyła się promocja nowej publikacji

Ta książka ma za zadanie zainicjować dyskusję o zagładzie Polaków i uwrażliwiać na los narodu polskiego w latach okupacji. Mowa o publikacji "Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945). Studium historycznoprawne" dra Macieja Jana Mazurkiewicza.

W czwartek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się promocja książki w ramach cyklu "Spotkanie z Historią".

DOJŚCIE DO PRAWDY

- Publikacja ma na celu aktualizację stanu badań historycznych, ale chodziło też o ich przedstawienie w perspektywie prawa międzynarodowego czy teoretycznej oceny czynów, które zostały dokonane na Polakach w czasie II wojny światowej. Jest to temat wydawałoby się znany, ale nie z perspektywy ogólnej – zaznacza Maciej Mazurkiewicz.

- To bardzo trudne, ale warto na te problemy patrzeć nieemocjonalnie. Należy wyznaczać sobie w tych trudnych problemach wspólny cel dojścia do prawdy, poszukiwania konkluzji, które będziemy w stanie zaakceptować wszyscy. Nie dlatego, że tak nam jest wygodniej ale dlatego, że tak było. Bo mamy na to dowody, albo możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, ze było – dodaje autor.

"POKAZUJE SKALĘ LUDOBÓJSTWA"

Lektura krok po kroku wyjaśnia, jak doszło do jednego z największych, choć dotąd nienazwanych ludobójstw XX w. - Chcemy tę książkę pokazać światu. To doskonała publikacja, która obraca się w kategoriach historycznoprawnych. Pokazuje skalę ludobójstwa, ale podchodzi też do ludobójstwa w sposób całościowy – mówi dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Narodowego, który wydał książkę.

Praca nad publikacją trwała siedem lat. Czwartkowe spotkanie w Muzeum II Wojny Światowej poprowadził dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. naukowych w muzeum. W spotkaniu wziął też udział dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN.

 

Aleksandra Nietopiel/ua