Wiadomości
W trakcie akcji przekonywano, że profilaktyka jest ważna niezależnie od wieku (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

czwartek,

07 października 2021

16:45

Regularne badania to mniejsze ryzyko zaawansowanego raka piersi. "Wcześnie wykrytego można wyleczyć niewielkim kosztem"

Różowe ulotki i wstążki, różowy punkt samobadania piersi i szkolenia. Centrum Chorób Piersi przy UCK przypominało paniom o badaniach przesiewowych dotyczących wykrywania raka piersi.

- Zdecydowaną większość wcześnie wykrytych nowotworów piersi można wyleczyć i to niewielkim kosztem, w sensie trudności leczenia. To może być zabieg operacyjny z zachowaniem piersi i węzłów chłonnych, krótkotrwała radioterapia czy leczenie tabletkami zamiast chemioterapii – przekonuje dr hab. Elżbieta Senkus Konefka, koordynatorka Centrum Chorób Piersi UCK.


WYSTARCZY BADAĆ SIĘ RAZ W MIESIĄCU

Aby nowotwór rozpoznać we wczesnej fazie, aby leczenie było skuteczne i przebiegło sprawnie, kobiety muszą się badać. Najprostsze jest samobadanie piersi.

– Wystarczy badać się raz w miesiącu. Dla kobiet, które miesiączkują, najlepszy moment to ten między 7. a 14. dniem cyklu. Panie po menopauzie mogą wybrać jeden dzień, np. pierwszą sobotę miesiąca. Samobadanie najlepiej robić kiedy ciało jest rozluźnione, np. na koniec dnia, podczas kąpieli. Badamy trzema palcami cały obszar piersi, nie zapominając też o brodawkach. Zawsze też należy ocenić badaną pierś wizualnie, ścisnąć ją i sprawdzić, czy nie ma wycieku - mówi Majcher, pielęgniarka senologiczna, która pokazywała w czwartek na stoisku z fantommi, jak prawidłowo badać piersi.

NOWOCZESNY SPRZĘT

UCK dysponuje najnowocześniejszym na świecie sprzętem do badań mammograficznych, który lada moment będzie w użyciu.

– Można na nim wykonywać klasyczne zdjęcia mammograficzne w wielu projekcjach, jest też możliwość wykonywania tomosyntezy, czyli badań warstwowych piersi – mówi prof. dr hab. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Jest też specjalne łóżko - aparat do biopsji mammograficznych z ramieniem robotycznym do wykonywania biopsji.
 
mamograf 071021 uck net
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)
 
PROFILAKTYKA I ŚWIADOMOŚĆ

Czwartkowa akcja odbywała się w CMN i CMI. Włączyli się także wolontariusze – uczniowie z VIII LO w Gdańsku. Rozdawali oni ulotki i jak zapewniali, że zdobytą wiedzą będą się dzielić w swoich społecznościach.

80 procent zachorowań na raka piersi występuje u kobiet powyżej 50. roku życia, ale chorują też młodsze. Stąd ważna jest profilaktyka, niezależnie od wieku.
 
Posłuchaj materiału dziennikarki Radia Gdańsk:
 
 
 
Aleksandra Nietopiel/pb