Wiadomości
Fragment okładki nowej publikacji (fot. mat. IPN)

czwartek,

07 października 2021

12:20

"Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie" to nowe wydawnictwo IPN Gdańsk. Można je ściągnąć za darmo

Jest już dostępna najnowsza publikacja gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - "O wolne wybory, o niepodległą Polskę. Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie. Wokół protestu na meczu Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów 6 października 1985 r.". Autorem książki jest ks. dr Jarosław Wąsowicz.

13 października 1985 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL. Środowiska opozycyjne w Gdańsku przeprowadziły wówczas szeroko zakrojoną akcję bojkotującą to wydarzenie oraz przygotowywały się do skontrolowania frekwencji wyborczej.


- Jednak największy rozgłos przyniosła antywyborcza akcja przeprowadzona 6 października 1985 roku przez Grupy Wykonawcze FMW oraz kilkoro innych młodych ludzi związanych ze środowiskiem opozycyjnym - przypomina IPN. - Do wydarzenia doszło na stadionie gdańskiej Lechii, podczas meczu tej drużyny z Ruchem Chorzów. W pięćdziesiątej piątej minucie meczu Lechia - Ruch, po strzeleniu bramki przez piłkarzy z Gdańska, na płocie odgradzającym trybuny od boiska zawisł dziesięciometrowy transparent z napisem: "13 X bojkot! Solidarność".


Akcja stała się pretekstem do ponad dziesięciominutowego skandowania przez kibiców haseł solidarnościowych i okrzyków, jak "Na wybory nie pójdziemy!", "Solidarność!".

- Gdy zomowcy likwidowali transparent, publiczność przywitała ich głośnymi okrzykami: "Gestapo!", "Złodzieje!", a organizatorzy przedsięwzięcia oddalili się od stadionu przy użyciu świecy dymnej - można przeczytać w komunikacie IPN. - Zastosowano wówczas także granat łzawiący. Jak donosiła solidarnościowa prasa, milicja „wykazała się” sprawnością, szarpiąc jakiegoś niezwiązanego z grupą młodych opozycjonistów kibica w biało-zielonej koszulce.

Pomysłodawcą akcji był absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Jacek Kurski, zaś w jej przygotowaniu i przeprowadzeniu brali także udział: Piotr Dowżenko, Monika Mucek, Mariusz Wilczyński, Klaudia Moszczyńska, Jacek Pedrycz, Wojciech Jankowski, Krzysztof Biskupski.


TU ŚCIĄGNIESZ KSIĄŻKĘ

Inicjatorem powstania publikacji był prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Książkę można pobrać ze strony internetowej IPN >>TUTAJ


oprac. tm