Wiadomości
(Fot. Mat. organizatorów)

piątek,

08 października 2021

09:17

Gdyby te projekty weszły w życie, Gdańsk mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Jak? Pokazuje wystawa "Ocalić od zapomnienia"

Niewiele osób wie, że niemal 120 lat temu powstało kilkadziesiąt projektów fasad dla gdańskich budynków. I to zarówno dla obiektów, które istniały, jak i dla tych, które dopiero miały być budowane. Jak wyglądałby Gdańsk, gdyby te pomysły zostały zrealizowane? Można to zobaczyć na wystawie, której wernisaż odbędzie się w sobotę 9 października.

Wystawa będzie tylko częścią całego wydarzenia pod nazwą "Ocalić od zapomnienia: Gdańskie fasady - jak mógłby wyglądać Gdańsk?", w ramach którego zaplanowano też historyczny spacer ulicami miasta oraz wykłady.


PROJEKTY SPRZED PONAD WIEKU

Zaczęło się w roku 1902. Wówczas Stowarzyszenie na rzecz Zachowania i Opieki nad Zabytkami Architektury i Sztuki w Gdańsku (Verein zur Erhaltung und Pflege der Bau- und Kunstdenkmälern) ogłosiło konkurs na fasady dla budynków istniejących i dopiero planowanych. Jego wynikiem miało być stworzenie katalogu wzorcowych projektów fasad, które swoim charakterem nawiązywałyby do wzorców architektonicznych, obecnych w historii gdańskiego budownictwa.

Na wystawie będzie można obejrzeć 30 obiektów z katalogu, który był owocem owego konkursu. Wydarzenie "Ocalić od zapomnienia: Gdańskie fasady – jak mógłby wyglądać Gdańsk?" rozpocznie się 9 października wernisażem wystawy i wykładem, z kolei na 16 października zaplanowany jest spacer historyczny, a 23 października - wykład. Wstępnie zaplanowane jest, że wystawę będzie można oglądać do 31 października, ale termin może ulec wydłużeniu.

Organizatorem jest Fundacja dla Gdańska i Pomorza.

Szczegółowy harmonogram:

sobota 9 października – otwarcie i wykład na temat konkursu, autorów i prezentowanych prac w Fusach Miętusach, Grobla IV 2, Gdańsk, godz. 16:00

sobota 16 października – spacer historyczny "XX wieczna zabudowa terenów powałowych w Gdańsku". Spotkanie uczestników – przed Urzędem Marszałkowskim, ul. Okopowa 21/27 o godz. 12:00.

sobota 23 października – drugi wykład na temat konkursu, autorów i nadesłanych prac, Fusy Miętusy, godz. 16:00

Link do wydarzenia na Facebooku znajduje się >>> TUTAJ.


raf