Wiadomości
(fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS )

środa,

22 września 2021

20:06

Hala wystawowa na terenie Opery Leśnej w Sopocie. Zaprezentowano koncepcję architektoniczną [ZDJĘCIA]

Nowa hala wystawowa ma powstać w Sopocie na terenie Opery Leśnej. Obiekt będzie miał ponad 2,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Znajdą się tam: sala wystawiennicza, sala wielofunkcyjna, taras widokowy, bary, pomieszczenia biurowe oraz zaplecze gospodarcze. Za tworzenie projektu odpowiedzialny jest zespół architektów z „Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej” pod przewodnictwem dr. inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego.

W środę odbyła się prezentacja koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, w czasie której zaprezentowano wizualizacje i schematy bryły budynku.

EKRAN DLA ZIELENI

Krzysztof Kozłowski zaznaczył, że hala nie zdominuje wizualnie Opery Leśnej, a także, że powstanie z uszanowaniem istniejącej zieleni:

- Obiekt wypełnia wolne przestrzenie wśród zieleni. Dodatkowym elementem wzmacniającym efekt jest to, że z zewnątrz budynek ma długie proste ściany, które stanowią ekran dla zieleni, są jej przedpolem, i środek, który jest wydrążony, by móc zachować drzewa, które tam istnieją, z obejściem przeszklonym, z którego cały czas ta zieleń jest widoczna. Po prostu wartością nadrzędną tego terenu jest jego parkowość.

wizualizacja1 opera lesna(fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS)


BEZ FUNDAMENTÓW

Hala ma być umiejscowiona z boku po prawej stronie, patrząc oczami widza wchodzącego od strony bramy głównej. Powierzchnia zabudowy obejmie 1765 mkw. Wysokość nie będzie przekraczała 9 metrów. Ściany i dach mają pozostać jak najbardziej neutralne przez pozbawienie ich dodatkowych elementów technicznych. Wśród materiałów wykończeniowych elewacji dominować mają szkło, drewno oraz blacha szlachetna. Co ciekawe, teren nie ma być niwelowany, a więc to budynek ma dostosować się do terenu - będzie przy tym usadowiony na mikropalach.

rzut opera lesna(fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS)


- Cały system sadowienia budynków oparty jest na mikropalach, które mają średnicę do 30 cm, w rozstawie na 3 do 4 metrów, i te mikropale zamieniają się w płytę transferową, na której sadowiony jest cały budynek - mówił architekt, zaznaczając, że wybrane rozwiązania mają na celu uniknięcie ingerencji w systemy korzeniowe drzew (z których jednak kilka zostanie wyciętych pod budowę).

Wizualizacje hali mają zostać opublikowane na stronie sopot.pl w najbliższych dniach, by z koncepcją mogli zapoznać się mieszkańcy Sopotu.

wizualizacja2 opera lesna(fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS)

POWIERZCHNIA POMIESZCZEŃ

•    Nowy obiekt posiadać będzie strefowanie funkcji. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 2650 mkw., natomiast powierzchnia zabudowy to 1765 mkw.
•    Sala wystawiennicza: 550 mkw.
•    Sala wielofunkcyjna: 410 mkw.
•    Bar: 200 mkw.
•    Bar na tarasie: 140 mkw.
•    Biura (łącznie): 220 mkw.
•    Pomieszczenia techniczne i magazynowe: 700 mkw.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl