Wiadomości

środa,

22 września 2021

18:30

Prezes gdyńskiego portu o historii i inwestycjach, spór o Turów oraz nowy terminal promowy [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

Mija 99 lat od decyzji polskiego sejmu o budowie portu w Gdyni. Wówczas była to inwestycja ogromna i ponad siły. Co zyskaliśmy? Czy warto było to robić? O to Iwona Wysocka zapyta "Gościa Dnia Radia Gdańsk", którym będzie Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia. Porozmawiamy także o inwestycjach, otwarciu promowego terminala pasażerskiego oraz polskich portach w inicjatywie Trójmorza. Jaką rolę dla siebie widzi tam Gdynia? Odpowiedź po 8:30.


W "Komentarzach Radia Gdańsk" wrócimy do sprawy Turowa. Związkowcy zapowiadają wyjazd do Luksemburga i protest przed TSUE oraz blokadę autostrady A4, czyli głównego szlaku eksportu do Niemiec. Czy odniesie to jakiś skutek czy też unijne instytucje nadal będą eskalować konflikt z Polską? O tym parę minut po 9:00 Piotr Kubiak podyskutuje z Krzysztofem Świątkiem, kierownikiem redakcji publicystyki Polskiego Radia 24 oraz Arturem Ceyrowskim, tygodnik Sieci, portal stefczyk.info.


Otwarcie nowego terminala promowego w Porcie Gdynia. Co w związku z tym zmieni się dla pasażerów, portu, przewoźników promowych i samych mieszkańców Gdyni? Między innymi o tym porozmawiamy w audycji "Ludzie i Pieniądze", tym razem nadawanej z gdyńskiego portu. Po 9:30 gośćmi Iwony Wysockiej będą Maciej Bąk, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., Dyrektor ds. Finansów i Zarządzania Finansami, Bartosz Mazuruk, dyrektor do spraw Polityki Żeglugowej w PŻB SA Polferriess oraz Karol Zduńczyk, prezes Dorac.


Okulista czy optometrysta? Kogo wybrać kupując okulary po raz pierwszy? Czy zaćmę można wyleczyć i jak zauważyć pierwsze objawy jaskry? Czego potrzebują nasze oczy podczas zdalnej pracy i nauki? Jak o nie zadbać, by służyły nam zdrowo i długo? Odpowiedzi na te pytania Beata Gwoździewicz poszuka w rozmowie z dr Janem Staniewiczem, specjalistą chorób oczu, kierownikiem Oddziału Okulistycznego w szpitalu w Starogardzie Gdańskim. Początek audycji "Bądź Zdrów" kilka minut po 11:00.


Popowodziowe pułapki już na motoryzacyjnym rynku. Samochody zalane w lipcowych nawałnicach na zachodzie Europy zaczynają pojawiać się w ogłoszeniach, przyznają przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Kataklizm jaki nawiedził Niemcy, ale też Belgię i Holandię oprócz ofiar w ludziach pochłonął także tysiące samochodów. Część z nich jest tanio kupowana przez nieuczciwych handlarzy, którzy próbują je usprawnić i zatuszować historię. Ta sztuka nigdy nie udaje się do końca. Jak nie dać się oszukać i na co zwracać uwagę? O tym "Auto Coolturze" po 13:20 Sebastian Kwiatkowski porozmawia z ekspertem Dominikiem Malickim.W wiadomościach regionalnych o 14:30 sprawdzimy sytuację na Żuławach i w Elblągu.

 

 

pb

_