Wiadomości
W ramach budżetu obywatelskiego będzie m.in. rozbudowywany miejski monitoring (Fot. Pixabay.com)

środa,

22 września 2021

17:48

17 inwestycji do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Tczewa. To wszystkie projekty zakwalifikowane do głosowania

Wszystkie zadania zakwalifikowane do głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Tczewa, zostaną zrealizowane. Łącznie to siedemnaście inwestycji. W głosowaniu wzięło udział zdecydowanie mniej mieszkańców, niż w poprzednich latach.

Na projekty oddano tylko nieco ponad 1600 głosów. Zdaniem prezydenta miasta, powody niewielkiego zainteresowania mogą być dwa. - To zmiana zasad. Niestety, weszła w życie ustawa, która narzuciła pewne rozwiązania organizacyjne (nie można było np. głosować na kilka projektów, ale wybrać tylko jeden). Według mnie nie sprawdziły się one - mówi Mirosław Pobłocki. - Drugi powód to koronawirus, który spowodował, że z jednej strony była ograniczona możliwość prowadzenia promocji projektów, a z drugiej strony mieszkańcy mieli inne problemy, niż głosowanie w budżecie obywatelskim - dodaje prezydent Tczewa.

INWESTYCJE ZA PONAD MILION ZŁOTYCH

Część projektów zostanie zrealizowana w ramach gwarantowanego w budżecie obywatelskim miliona złotych. Pozostałe inwestycje będą wpisane do budżetu Tczewa na przyszły rok jako zadania dodatkowe.

- To jest ukłon w stronę tych mieszkańców, którzy chcieli pracować nad budżetem, wymyślili projekty i poddali je pod głosowanie. Z drugiej strony, jest to także pewna rekompensata dla mieszkańców Tczewa, ponieważ w ubiegłym roku nie było głosowania, właśnie ze względu na zmiany ustawowe - podkreśla prezydent Mirosław Pobłocki.

Wśród inwestycji, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku jest m.in. uzupełnienie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż kanału Młyńskiego, rozbudowa systemu monitoringu jakości powietrza czy montaż przestrzennego napisu "Tczew" na bulwarze nadwiślańskim. Pełną listę można znaleźć ---> TUTAJ.


Hanna Brzezińska/raf