Wiadomości
Nowy park przy ul. Zawiszy Czarnego w Gdyni (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

wtorek,

21 września 2021

16:29

Park zamiast budki z piwem. Nowe oblicze placu przy ul. Zawiszy Czarnego w Gdyni

Buda z piwem na plac przy ul. Zawiszy Czarnego już nie wróci - zapewniają gdyńscy urzędnicy. Parkingu też nie będzie w tym miejscu, za to urządzono tam zapowiadany od dawna park.

Już wcześniej nasadzono w tym miejscu prawie 40 drzew, a w ostatnich dniach usunięto 400 metrów kw. betonu, w miejsce którego ułożono dywaniki z trawy. Teren dodatkowo wzbogacono hortensjami, żurawką oraz trawami ozdobnymi. Całkowity koszt urządzenia parku przekroczył sto tys. zł.

PARKING TO JUŻ PRZESZŁOŚĆ

- Mogę zagwarantować mieszkańcom, że parking w to miejsce już nie wróci - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. - Zapewniam też, że ani posiana tam trawa nie zostanie zlikwidowana, ani rozstawione już w tym miejscu ławki. Park to element programu Klimatycznego Centrum, który ma poprawić jakość życia w Śródmieściu - zaznacza.


park 1

(Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)


Agata Grzegorczyk podkreśla też, że parku co jakiś czas organizowane mają być wydarzenia kulturalne. - Taką możliwość przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca - stwierdza rzeczniczka magistratu. - Wszystko w miarę potrzeb. Na przykład teraz trwa w Gdyni festiwal filmowy, a w parku zorganizowana została wystawa towarzysząca wydarzeniu - dodaje.

JEDEN PARK ZAMIAST INNEGO

Park na placu przy ul. Zawiszy Czarnego docelowo ma wynagrodzić mieszkańcom utratę Parku Rady Europy, który najprawdopodobniej zostanie zabudowany przez dewelopera. Rozległy teren miasto musiało zwrócić spadkobiercom wywłaszczonych właścicieli, gdyż nie zrealizowano celu wywłaszczenia. Na wykup gruntu władze Gdyni się nie zdecydowały, za to udziały w nieruchomości wykupuje deweloper.


Marcin Lange