Wiadomości

wtorek,

21 września 2021

18:00

Zarządzanie terenem Westerplatte, decyzja TSUE w sprawie polskiej kopalni i poprawa sytuacji nauczycieli [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

Państwo czy gmina Gdańsk? Kto zarządza terenem na Westerplatte? Dlaczego sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może nakazać zamknięcie kopalni w Polsce i narazić na utratę pracy kilkadziesiąt tysięcy ludzi? O to Piotr Kubiak zapyta "Gościa Dnia Radia Gdańsk", którym będzie Kazimierz Smoliński, pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości. Początek rozmowy o 8:30.

Debiurokratyzacja pracy, zwiększenie dostępności dla dziecka i kilkudziesięcioprocentowa podwyżka wynagrodzeń. Czy Ministrowi Edukacji i Nauki uda się wprowadzić zmiany w statusie nauczyciela? Nad tym Andrzej Urbański zastanowi się po 9:00 ze swoimi gośćmi - Edytą Gronowską, prezes Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa oraz Lechem Makowieckim, kompozytorem, scenarzystą i felietonistą. W "Komentarzach Radia Gdańsk" porozmawiamy także o konsekwencjach wyroku TSUE w sprawie kopalni w Turowie oraz o orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie odpowiedzialności Rosji za zabójstwo Aleksandra Litwinienki.

Poważne kłopoty wielkiego, chińskiego dewelopera. Czy problem może rozlać się na świat i dotknąć w jakiś sposób także Polskę? Odpowiedzi poszukamy w programie "Ludzie i Pieniądze". Po 9:30 Iwona Wysocka gościć będzie Roberta Raszczyka, dyrektora Brands Polska i Dariusza Wieczorka, prezesa HCS Polska, ekonomistę z Uniwersytetu Gdańskiego. Porozmawiamy również o wzroście sprzedaży detalicznej w kraju. Więcej pieniędzy ma być wpompowanych w tym roku w gospodarkę. Przyjrzymy się też akcjonariatowi pracowniczemu, który jest popularny w USA. Na ile jednak może sprawdzić się w Polsce?

W audycji "Co za Historia" opowiemy o Selbstschutzu, czyli paramilitarnej organizacji zbudowanej przez Niemców mieszkających przed wojną na terenie II Rzeczpospolitej, którzy później stali się zbrojnym ramieniem zbrodni pomorskiej. Gościem Wojciecha Sulecińskiego będzie dr Tomasz Ceran z IPN w Bydgoszczy, współautor książki "W cieniu Einsatzgruppen. Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939–1940". Początek spotkania kilka minut po 11:00.

W wiadomościach regionalnych o 14:30 sprawdzimy, co dzieje się w Słupsku i okolicach.


pb 

_