Wiadomości
Darmowe badania będzie można wykonać w UCK (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

wtorek,

21 września 2021

13:35

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi wykrywana jest zbyt późno. Dlatego UCK zaprasza na darmowe badania

Z okazji IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku będzie można wykonać darmowe badania laryngologiczne. Będą one prowadzone od środy do piątku w godzinach 8:00-14:00.

IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się pod hasłem "Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19".

W ramach kampanii po raz kolejny w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne. Ich celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi. To szczególnie istotne w dobie pandemii COVID-19, opóźniającej dostęp do wczesnej diagnostyki, kluczowej dla skutecznego leczenia. W akcji bierze udział Klinika Otolaryngologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

REJESTRACJA PRZEZ NUMER TELEFONICZNY

Od środy do piątku w UCK będzie można wykonać darmowe badania laryngologiczne. Będą się one odbywały godzinach 8:00-14:00 w Poradni Otolaryngologicznej (budynek Centrum Medycyny Inwazyjnej ul. Smoluchowskiego 17). Na badania obowiązują zapisy. Rejestracja jest możliwa pod numerem telefonu: 58-349-33-91.

Do specjalisty powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, u których dłużej niż przez trzy tygodnie utrzymuje się np. ból języka, ból gardła, chrypka, trudności w połykaniu, guzek na szyi, jednostronna niedrożność nosa czy też krwawienie z nosa.

ZBYT PÓŹNO WYKRYTE NOWOTWORY

Według ekspertów ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno, a szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Obecnie w Polsce rozpoznaje się ok. 11 tys. zachorowań rocznie. W ciągu 10 lat liczba ta wzrosła o ok. 25 proc.

"Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność i szybkie wdrożenie leczenia, a co za tym idzie – możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania" - podkreślił w komunikacie prasowym dr hab. Dominik Stodulski z Kliniki Otolaryngologii UCK.

 

PAP/mm