Wiadomości
"Iustitia" wezwała też do wykonania orzeczeń europejskiego trybunału (Fot. Facebook/IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich)

wtorek,

21 września 2021

12:10

Kontrowersyjna uchwała stowarzyszenia "Iustitia". "Członków należy pozbawić uprawnień i przywilejów sędziowskich" [POSŁUCHAJ]

Nie milkną echa po kontrowersyjnej uchwale, którą podjęło w Gdańsku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Zapisano w niej, że osoby, które uczestniczyły w konkursach z udziałem "neo-KRS" nie zostały ważnie powołane na urząd sędziego.

- Polacy mają prawo do tego, żeby sędziowie byli powoływani nie w trybie politycznym, lecz przez niezależną Krajową Radę Sądownictwa. Żeby przywrócić praworządność w naszym kraju i spełnić minimalne standardy europejskie, wszystkie nominacje dokonane przez polityczną KRS muszą zostać ponownie ocenione przez nową radę - tłumaczy sędzia Bartłomiej Przymusiński z "Iustitii".

- Takie działania podważają porządek konstytucyjny w Polsce - ocenił wiceprzewodniczący Trybunału Stanu profesor Piotr Andrzejewski.

 

SANKCJE

 

- To jest organizacja, która sprzeniewierza się zasadzie funkcjonowania Państwa Polskiego. Trzeba się poważnie zastanowić, jakie powinny być dalej idące sankcje, dotyczące tych ludzi. Na pewno nie powinni oni w naszym interesie zasiadać w togach z orłem na piersiach i decydować o losach podsądnych. Oni nie stosują polskiego prawa - dodał profesor Piotr Andrzejewski. 

- Podjęcie takiej decyzji, uchwały, powinno być równoznaczne ze zrzeczeniem się z pełnienia urzędu sędziego, bo stanowi to naruszenie podstawowych obowiązków konstytucyjnych obywatela polskiego i sędziego. Należy, moim zdaniem, szybko przeprowadzić ustawą pozbawienie immunitetu sędziowskiego, możliwości sprawowania funkcji w takich sytuacjach. Powinno się rozważyć w ogóle uznanie tych, którzy tę uchwałę podjęli, za osoby bez uprawnień i przywilejów sędziowskich - zaznaczył.

"Iustitia" wezwała też do wykonania orzeczeń europejskiego trybunału, w tym do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej.

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

 

Grzegorz Armatowski/pb