Wiadomości
(Fot. bo.tczew.pl)

wtorek,

21 września 2021

14:45

W tym roku wszystkie projekty z tczewskiego Budżetu Obywatelskiego będą zrealizowane. To decyzja prezydenta miasta

Zakończyło się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego w Tczewie. W głosowaniu brało udział 17 projektów, a do wydania było milion złotych. Prezydent miasta Mirosław Pobłocki podjął jednak decyzję, by zrealizować wszystkie zgłoszone projekty, niezależnie od tego, ile głosów uzyskały.

W tym roku, w porównaniu do poprzednich, w głosowaniu zaszły duże zmiany. W tej edycji każdy mieszkaniec mógł wybrać tylko jeden, jego zdaniem najlepszy, projekt. W poprzednich latach głosów można było oddawać natomiast kilka. To właśnie ta zmiana była jedną z przyczyn decyzji prezydenta Tczewa.

WYMUSZONA ZMIANA REGULAMINU

– Powodów jest kilka. Pandemia zmniejszyła społeczną aktywność i dużo trudniej było autorom oraz zwolennikom poszczególnych pomysłów promować swój projekt, tak jak było to w poprzednich latach. Po sześciu dotychczasowych edycjach Budżetu Obywatelskiego, w tym roku, na skutek zmian w przepisach ogólnopolskich, musieliśmy znacząco zmienić regulamin. Nie można było np. głosować na kilka projektów, ale wybrać tylko jeden. Niektórym mieszkańcom mogło to sprawić trudność, zwłaszcza że wiele projektów jest bardzo atrakcyjnych - tłumaczy Mirosław Pobłocki.

Budżet Obywatelski Tczewa odbywa się po raz siódmy. W zeszłym roku nie został zorganizowany - przerwę wymusiła pandemia. Teraz jednak powraca. Jak tłumaczy prezydent Tczewa, poprzez realizację wszystkich projektów zgłoszonych w tym roku, władze miasta chcą zrekompensować mieszkańcom brak zeszłorocznej edycji.

- Kolejny argument. Nie realizowaliśmy Budżetu Obywatelskiego w 2020 r., więc ten obecny będzie pewną rekompensatą za "stracony" rok. Najważniejsze, że projekty są ciekawe i jestem przekonany, że dobrze będą służyły mieszkańcom. Dziękuję wszystkim tczewianom, którzy mimo pandemii zaangażowali się w tę inicjatywę, proponując swoje pomysły i biorąc udział w głosowaniu. Warto już zacząć myśleć nad kolejną edycją - dodaje Mirosław Pobłocki.

PROPOZYCJE MIESZKAŃCÓW

W tym roku do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 17 projektów, z czego 12 to projekty tzw. duże, których budżet powinien zamknąć się w kwocie 250 tysięcy złotych. Wśród nich znalazły się między innymi propozycje remontu chodnika, stworzenie zielonego terenu rekreacyjnego z utwardzonym placem do wypoczynku czy też montaż wielkoformatowego, podświetlonego napisu przestrzennego 3D "TCZEW" z elementem Gryfa na Bulwarze Nadwiślańskim.

Zgłoszono także pięć projektów "małych". Ich maksymalny budżet to 25 tysięcy złotych. Mieszkańcy zaproponowali między innymi, by w różnych lokalizacjach miasta zamontować stojaki na rowery, rozbudować system monitoringu jakości powietrza, a także, by przy niektórych placach zabawach zamontować huśtawki i hamaki dla dorosłych.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Tczewa, wszystkie te projekty zostaną zrealizowane w przyszłym, 2022 roku.

 

oprac. ua