Wiadomości
(fot. KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

21 września 2021

07:15

Remont dworca kolejowego Gdańsk Główny nie zakończy się w terminie. PKP wyjaśnia przyczyny opóźnienia

Remont zabytkowego dworca kolejowego w Gdańsku wydłuży się o rok. Przyczyną opóźnienia są dodatkowe prace, które początkowo nie zostały uwzględnione w planach.

Prace remontowe przy budynku dworca Gdańsk Główny rozpoczęły się wiosną 2020 roku, a zakończyć się miały pod koniec roku bieżącego. Obecnie wiadomo jednak, że z powodu prac dodatkowych termin ten został wydłużony.

- Planujemy, że przestrzeń obsługi podróżnych dworca Gdańsk Główny zostanie udostępniona podróżnym pod koniec III kwartału 2022 roku, natomiast całość inwestycji zakończy się pod koniec 2022 roku. W końcowym etapie prace skupią się m.in. na likwidacji dworca tymczasowego i wymianie nawierzchni wokół budynku - mówi Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A., cytowany przez serwis gdansk.pl.

PRACE ODTWORZENIOWE

Dotychczas najbardziej pracochłonnymi pracami okazały się być rozbiórki, wykonanie nowych stropów i dachów oraz renowacja wieży zegarowej. To pierwsze efekty remontu, które można zaobserwować z zewnątrz. Obecnie roboty prowadzone są wewnątrz budynku.

Dworzec wpisany jest do rejestru zabytków. W związku z tym wiele prac ma charakter odtworzeniowy. Przywrócone mają zostać dębowe witryny kasowe, a oświetlenie będzie wzorowane na historycznym. W ramach remontu wykonane zostaną jeszcze prace wykończeniowe oraz związane z instalacjami. Koszt inwestycji to prawie 100 milionów złotych.

 

ua