Wiadomości
(Fot. materiały prasowe/pomorskie.eu)

poniedziałek,

20 września 2021

17:17

W 36 dni przejedzie 26 państw Unii Europejskiej. Pociąg "Łącząc Europę" zatrzymał się w poniedziałek w Gdańsku

W poniedziałek po godz. 16:00 w Gdańsku zatrzymał się pociąg "Łącząc Europę". We wtorek będzie on częścią ekspozycji międzynarodowych targów kolejowych TRAKO 2021 i wyruszy w dalszą trasę o 17:35.

Trasa pociągu rozpoczęła się 2 września w Lizbonie. W 36 dni ma przejechać przez 26 państw członkowskich Unii Europejskiej, pokonując 20 tysięcy kilometrów. To jedno z symbolicznych wydarzeń Europejskiego Roku Kolei.

Pociąg wjechał do Polski przez granicę w Muszynie. Pierwszy postój miał w poniedziałek w Warszawie, skąd skład wyruszył w drogę do Gdańska. W podróży uczestniczył Unijny Komisarz ds. Rolnictwa, Janusz Wojciechowski, który ma wystąpienie po przyjeździe pociągu na stację międzynarodowych targów kolejowych TRAKO.

We wtorek o godz. 17:35 pociąg wyruszy w dalszą trasę. W Polsce ma odwiedzić jeszcze Białystok (21/22 września), Kraków (22/23 września) i Zebrzydowice (23 września).

WSPÓŁPRACA KOLEI

Projekt zainicjowany przez Komisję Europejską ma na celu zwrócenie uwagi na wciąż istniejące deficyty w ruchu kolejowym w Unii Europejskiej oraz wzmocnienie współpracy między przedsiębiorstwami kolejowymi a zarządcami infrastruktury kolejowej. Wagony kolejowe w składzie udostępniły różne europejskie przedsiębiorstwa kolejowe.

- Przejazd pociągu "Łącząc Europę" przez Polskę wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei. Dzięki takim inicjatywom wzrasta zaufanie pasażerów do najbezpieczniejszego i najbardziej ekologicznego środka transportu jakim jest kolej - powiedział przed wejściem na pokład pociągu Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Przejazd pociągu "CEE" przez Europę jest (...) także pewnym symbolem - przede wszystkim dobrej współpracy kolei z poszczególnych państw oraz gotowości do zwiększenia udziału transportu szynowego w segmencie pasażerskich połączeń dalekobieżnych - stwierdził Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

 

ua