Wiadomości
(fot. Mateusz Ochocki / KFP)

poniedziałek,

20 września 2021

08:30

Otrzyma go produkcja, która wywoła burzę oklasków. Złoty Klakier ponownie na festiwalu filmowym w Gdyni

Gromkie brawa zdecydują, kto zdobędzie statuetkę. W piątek 24 września dowiemy się, który film otrzyma Złotego Klakiera. Ta nagroda jest przyznawana twórcom filmów, których dzieła są najdłużej oklaskiwane. W czołówce jest "Hiacynt" Piotra Domalewskiego. Krytycy mówią, że to jeden z najważniejszych filmów, jakie zobaczymy w tym roku. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych publiczność oklaskiwała go dokładnie przez 8 minut i 1 sekundę.

Po piętach deptał mu film "Sonata" Bartosza Blaschke. Tu brawa trwały przez 7 minut i 36 sekund. Na 16 filmów biorących udział w Konkursie Głównym oklaski zostały zmierzone na 15. Na deser został film "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz z Marią Dębską w roli głównej. Wręczenie Złotego Klakiera odbędzie się na Młodej Gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Początek o 20:30. Złoty Klakier został przyznany po raz pierwszy w 1994 roku - otrzymała go Dorota Kędzierzawska za film "Wrony".

Co istotne, Złoty Klakier nie jest tożsamy z Nagrodą Publiczności, przyznawaną po podliczeniu głosów, oddawanych przez widzów przy pomocy specjalnych kart. To wyróżnienie ma charakter bardziej analityczny - widzowie mogą zastanowić się, zanim oddadzą głos.

NIE TYLKO GRA NA EMOCJACH

Złoty Klakier został przyznany po raz pierwszy w 1994 roku - otrzymała go Dorota Kędzierzawska za film "Wrony". Chociaż mogłoby się wydawać, że sposób wyłaniania zwycięzców powinien skutkować preferowaniem filmów silnie odwołujących się do emocji - lekkich komedii lub, przeciwnie, wzruszających "wyciskaczy łez" - statuetkę wielokrotnie przyznawano twórcom filmów poruszających poważną problematykę. Przykładowo w 1996 roku otrzymał ją Krzysztof Zanussi za "Cwał", w 2013 roku Maciej Pieprzyca za "Chce się żyć", w 2015 roku Marcin Bortkiewicz za "Noc Walpurgi". Jaki film zostanie nagrodzony w tym roku? Przekonamy się już niebawem.

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w formule hybrydowej. O główną nagrodę - Złote Lwy - powalczy 16 filmów, a w konkursie produkcji krótkometrażowych wezmą udział 24 produkcje. Po raz drugi odbędzie się też konkurs filmów mikrobudżetowych.

oprac. MarWer