Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay.com/HolgersFotografie)

poniedziałek,

20 września 2021

07:30

Depresja może dotknąć absolutnie każdego. W październiku rozpocznie się specjalna kampania

Z początkiem października w Gdyni rozpocznie się kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś” skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli. Akcja ma pomóc w rozpoznawaniu pierwszych symptomów obniżonego nastroju u siebie i innych, a także pokazać gdzie szukać pomocy.

Akcja "Dobrze, że jesteś" to szeroki pakiet wsparcia, począwszy od zajęć profilaktycznych dla uczniów wszystkich typów szkół, poprzez szkolenia online dla nauczycieli, zajęcia superwizyjne oraz webinaria dla rodziców, aż po miejską kampanię społeczną. Jej celem jest budowanie świadomości najmłodszych mieszkańców na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka.

SMUTEK I PRZYGNĘBIENIE

- Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest realna, niewirtualna, więź z najbliższymi. Aby tworzyć takie więzi, musimy czuć się szczęśliwi, kochani, potrzebni. Działania zaplanowane w ramach kampanii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, które zdiagnozowaliśmy podczas ostatnich badań dotyczących oceny jakości relacji - tłumaczy prezes fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" dr Maciej Dębski.

Z badań wynika, że co dziesiąty nastolatek uczący się w Gdyni deklaruje, że często jest smutny i przygnębiony, a swój stan zdrowia ocenia jako kiepski i gorszy niż dwa lata temu. - Ponad połowa uczniów i nauczycieli wskazała, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Pogorszyła się również opinia o relacjach z kolegami i koleżankami. Z kolei to, że trzeba było spędzić więcej czasu przed monitorem z powodu zdalnej edukacji, bardzo nas zmęczyło i rozdrażniło. Również część gdyńskich nauczycieli doświadcza obniżonego nastroju, a taki stan rzeczy pogłębił się jeszcze przez pandemię koronawirusa – wyjaśnia Dębski.

WSPARCIE KOMPLEKSOWE

W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. To m.in. zajęcia na temat profilaktyki depresji oraz dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19, profesjonalny poradnik o depresji, animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

Z kolei rodzice uczniów wezmą udział w 15 webinariach tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią. Poprowadzi je zespół specjalistów z fundacji i ekspertów zewnętrznych.

Wsparcie obejmie również nauczycieli, którzy zdobędą kompleksową wiedzę podczas szkoleń online. Otrzymają też poradnik na temat rozpoznawania pierwszych symptomów i postępowania w przypadku dzieci i młodzieży z objawami depresji, a także zestaw potrzebnych infografik. 6 grup gdyńskich nauczycieli, pracowników oświaty i specjalistów weźmie udział w spotkaniach superwizyjnych na temat rozwiązywania bieżących trudności szkolnych uczniów.

Całość dopełni szeroka kampania społeczna prowadzona na specjalnej stronie internetowej. Jednym z jej elementów będzie kalkulator depresji, dzięki któremu będzie można sprawdzić czy osoba mi bliska jest zagrożona depresją.

Jak poinformował magistrat, kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Zadanie jest realizowane ze środków miasta Gdyni w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.


PAP/raf