Wiadomości
Dzień Bez Samochodu to promocja transportu zbiorowego (Fot. Radio Gdańsk/Rafał Korbut)

poniedziałek,

20 września 2021

07:00

To okazja, by zostawić samochód w garażu. Bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną dla właścicieli aut, wystarczy mieć dowód rejestracyjny

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu w środę 22 września będzie można za darmo korzystać z pociągów kursujących w województwie pomorskim oraz komunikacji miejskiej na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Dzień bez Samochodu kończy obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji na Pomorzu przez całą środę kierowcy będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Aby skorzystać z darmowego przejazdu wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i zamiast biletu mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości.

BEZPŁATNIE KAŻDYM ŚRODKIEM PUBLICZNEGO TRANSPORTU

Jak podał urząd marszałkowski, oferta będzie obowiązywać na terenie całego województwa, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole.

Tego dnia bezpłatne będą również przejazdy komunikacją miejską na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Oznacza to, że właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo. Podobnie jak w przypadku pociągów w razie kontroli biletowej trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości.

W środę bezpłatne przejazdy na wszystkich liniach zostaną wprowadzone także w Słupsku.

W TROSCE O ZDROWIE

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. kampania, która odbywa się co roku od 16 do 22 września. Jest ona odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport, m.in. komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy, oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się.

Tegoroczna odsłona akcji przebiega pod hasłem: "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie".

Kulminacją obchodów ETZT jest Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września. Idea ta zrodziła się w 1998 r. we Francji. Celem jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania pojazdów spalinowych, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja komunikacji publicznej oraz pokazanie, że życie w mieście bez czterech kółek jest możliwe.


Rafał Korbut