Wiadomości

sobota,

18 września 2021

12:00

Otolaryngolodzy z UCK zapraszają na badania podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Z okazji IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w Gdańsku będzie można wykonać darmowe badania laryngologiczne. - Nowotwory w obrębie głowy, takie jak raki języka, ślinianek, czy krtani, są rozpoznawane zbyt późno - mówi dr hab. Dominik Stodulski z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Chorzy bardzo często trafiają do nas w stanach zaawansowanych, kiedy leczenie chirurgiczne jest bardzo rozległe, konieczna bywa radioterapia a rokowania są gorsze. Dlatego nie należy ignorować pierwszych objawów - tłumaczy lekarz.

Dodaje, że zgłaszać na badania przesiewowe powinny się osoby, u których dłużej niż 3 tygodnie utrzymuje się m.in. ból gardła, języka, chrypka, wyczuwalny guzek na szyi lub trudności w połykaniu. Niepokojąca jest też jednostronna niedrożność nosa, albo krwawienie. Nie należy także lekceważyć niegojących się zmian na języku, czy podniebieniu.

We wtorek 21 września o godz. 9:00 w sali seminaryjnej Kliniki Otolaryngologii (IV piętro, budynek CMI) zaplanowano wykład na temat profilaktyki nowotworów głowy i szyi, na który wstęp jest wolny. 

Z kolei badania przesiewowe przeprowadzane będą w Poradni Otolaryngologicznej UCK w Gdańsku od środy 22 września, do piątku 24 września. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 58 349 33 91. 

- Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność i szybkie wdrożenie leczenia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach Tygodnia Profilaktyki jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania - dodaje dr hab. Dominiki Stodulski.

Stodulski Dominik, fot. Joanna Matuszewska/Radio Gdańsk
Na zdjęciu: dr hab. Dominik Stodulski, z-ca kierownika Kliniki Otolaryngologii UCK, fot. Joanna Matuszewska

W tym roku lekarze otolaryngolodzy prowadzą akcję profilaktyczną pod hasłem "Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19".

W ramach kampanii społecznej w szpitalach i przychodniach w całej Polsce prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne. Ich celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi.
Joanna Matuszewska
j.matuszewska@radiogdansk.pl