Wiadomości
Wydarzenie wpisało się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (Fot. Radio Gdańsk/Hanna Brzezińska)

piątek,

17 września 2021

18:20

Dzień Serca w Starogardzie Gdańskim. Mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i mobilnego punktu spisowego

O zdrowie trzeba dbać codziennie - przekonywano podczas obchodów Dnia Serca w Starogardzie Gdańskim. W piątek przed budynkiem starostwa powiatowego wykonywano szereg badań profilaktycznych - za darmo i bez skierowania. Była też okazja do zaszczepienia się przeciw koronawirusowi czy skorzystania z pomocy mobilnego punktu spisowego.
Prozdrowotna akcja ma na celu uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka chorób serca i nie tylko. Wydarzenie odbyło się już po raz dziesiąty.

- Mamy nadzieję, że te cykliczne akcje wpiszą się w świadomość ludzi i dzięki temu będą pamiętać, że o serce należy dbać każdego dnia, a nie tylko raz w roku - mówi Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, etatowy członek zarządu powiatu starogardzkiego.

- W każdej kolejnej edycji wydarzenia bierze udział więcej uczestników, dlatego też poszerzamy naszą ofertę, np. w czasie pandemii doszedł punkt szczepień - dodaje.

KONSULTACJE ORAZ BADANIA

Dzień Serca w Starogardzie Gdańskim był okazją do porozmawiania ze specjalistami i wykonania darmowych badań, po których od razu poznawało się wynik. Chętni mogli się też zapisać do udziału w bezpłatnym programie kardiologicznym dla osób aktywnych zawodowo.

- Do dyspozycji pacjenta są konsultacje kardiologiczne, echo serca, próba wysiłkowa, a także konsultacja dietetyczna, psychologiczna i przede wszystkim rehabilitacja. Pacjenci często chodzą tylko do kardiologa, uważają, że leki to jedyny sposób na przywrócenie zdrowia, a nie pamiętają o tym, że bardzo ważny jest też powrót do formy fizycznej i tutaj rehabilitacja gra kluczową rolę - tłumaczy Magdalena Andrzejewska ze starogardzkiej przychodni Medpharma.

PROFILAKTYKA I ZDROWY STYL ŻYCIA

- Przypominamy nie tylko o profilaktyce i możliwościach leczenia. Celem akcji jest też propagowanie zdrowego stylu życia, wyboru właściwie zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej - podkreśla Dorota Gałecka, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Zdrowia starostwa powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Podczas Dnia Serca można było m.in. wziąć udział w mobilnej zbiórce krwi, odebrać pudełko życia, a także spróbować zdrowych potraw i poznać na nie przepisy. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, festiwalu kolorów oraz losowania nagród. Ponadto wydarzenie wpisało się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - uczniowie lokalnych szkół wzięli udział w przejeździe rowerowym ulicami miasta.
 
Hanna Brzezińska/pb