Wiadomości

środa,

15 września 2021

18:30

Powrót nauki stacjonarnej, kontrowersje wokół przejęcia Saur Neptun Gdańsk i wzrost liczby eurosceptyków [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

Czy nauka w trybie stacjonarnym może wpływać na rozwój czwartej fali pandemii? Czy szczepienie dzieci to konieczność? O to Beata Gwoździewicz zapyta po 8:30 "Gościa Dnia Radia Gdańsk", którym będzie prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia. Podyskutujemy także o postulatach protestujących pracowników ochrony zdrowia. Będzie również o koncercie, który organizuje Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym na rzecz Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed.

W "Komentarzach Radia Gdańsk" parę minut po 9:00 gośćmi Piotra Kubiaka będą Małgorzata Puternicka, blogerka, publicystka, związana z portalem Gdańsk Strefa Prestiżu oraz Artur Ceyrowski z tygodnika "Sieci" i portalu stefczyk.info. Zastanowimy się nad tym, po co władze Gdańska chcą wydać 45 mln zł za udziały w Saur Naptun Gdańsk, zamiast poczekać 15 miesięcy na wygaśnięcie umowy i przejąć infrastrukturę wodociągową za darmo. Spróbujemy także ustalić, czy polityka unijnych biurokratów przeciwko Polsce i Węgrom związana z propagowaniem ideologii LGBT oraz agresywna polityka klimatyczna skutkująca podwyżkami cen prądu doprowadzi do wzrostu liczby eurosceptyków.

Inflacja niebezpiecznie w górę. Jakie szanse, że na przełomie roku wyhamuje? Po co studia MBA? Okazuje się, że USA są nieopłacalne i zbędne. Jak jest w Polsce i jak będzie w przyszłości? Trwają prace nad prawem porządkującym pracę zdalną. Pojawiły się nowe propozycje. Wśród nich jest m.in. kontrola, ale za zgodą pracownika. O tym porozmawiamy po 9:30 w programie "Ludzie i Pieniądze". Gośćmi Iwony Wysockiej będą Marek Krzykowski, były prezes International Paper, menadżer AK Construction oraz Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres.

Przypominamy, że załoga Radia Gdańsk płynie houseboatem po żeglugowych szlakach Żuław. Po drodze mijamy ważne dla naszego regionu obiekty hydrotechniczne, które służą gospodarce wodnej. Podczas rejsu zatrzymamy się m.in. przy obiektach hydrotechnicznych (najczęściej można spotkać je na rzekach) - Biała Góra, Stopień Wodny Rakowiec, Stacja Pomp w Osłonce i Chłodniewie. Codziennie, do 17 września, płynąć będzie z nami dwóch przedstawicieli Wód Polskich. W czwartek skupimy się na bezpieczeństwie Żuław. Zapraszamy do słuchania relacji o 10:15, 12:15 i 15:15.

Parę minut po 11:00 Joanna Matuszewska zaprosi na program "Bądź Zdrów". Jej gośćmi będą prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki Neurologii Dorosłych i Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora UCK ds. Administracyjnych i Technicznych. Porozmawiamy o przeprowadzce klinik UCK do nowej siedziby.

26 września w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu. Po nich dowiemy się kto zostanie nowym kanclerzem i zastąpi Angelę Merkel, która stała na czele niemieckiego rządu przez 16 lat. W większości sondaży poparcia ugrupowań politycznych, na prowadzeniu umacnia się Socjaldemokratyczna Partia Niemiec. O sytuacji za naszą zachodnią granicą, tuż przed wyborami, w audycji "Pomorze, Polska, Europa" po 12:30 Robert Silski porozmawia z dr Katarzyną Kamińską-Korolczuk z Uniwersytetu Gdańskiego.

O 14:30 w wiadomościach regionalnych sprawdzimy sytuację w Elblągu i na Żuławach.

DNA nastolatka, czyli jak rozumieć jego emocjonalne zachowanie. O to Joanna Matuszewska w audycji "Mamo, Tato Ratuj!" zapyta psycholog Hannę Malinowską-Wikaryjczyk. Początek spotkania parę minut po 18:00. 


pb

_