Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

15 września 2021

13:25

Najwięcej zakażeń w trzech najsłabiej zaszczepionych województwach. 90 proc. zgonów dotyczy tych, którzy nie zdecydowali się na zastrzyk

Czwarta fala nabiera rozpędu. - Najszybciej zakażeń koronawirusem przybywa w trzech najsłabiej zaszczepionych województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim - powiedział w środę 15 września Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jak dodał, w raporcie ministerstwa na ten dzień 80 proc. zgonów dotyczy osób niezaszczepionych.

Ministerstwo Zdrowia podało 15 września, że badania potwierdziły 767 nowych zakażeń koronawirusem, a 21 osób z COVID-19 zmarło. Rzecznik resortu zdrowia podkreślił w Polsat News, że "czwarta fala nabiera rozpędu", a dane w najbliższych dniach mogą być tylko wyższe.

- Jeżeli obserwujemy estymacje dzisiejszego dnia, co się dzisiaj może wydarzyć, to już o poranku mamy trzy razy więcej zakażeń niż tego samego poranka tydzień temu. To jest świadectwo tego, że nasz powrót do rzeczywistości, do  normalności, do pracy, do szkoły powoduje zwiększoną transmisję - powiedział.

NAJWIĘCEJ ZAKAŻEŃ W NAJSŁABIEJ ZASZCZEPIONYCH WOJEWÓDZTWACH

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wskazał też, gdzie jest najwięcej zakażeń. Według niego w ciągu ostatniej doby najwięcej zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców zanotowały trzy województwa: lubelskie (3,6 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców), podlaskie (2,89 zakażenia) i podkarpackie (2,78 zakażenia).

- W całej Polsce średnia to dwa (zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców), więc widzimy, że w tych trzech województwach zakażenia rozpędzają się szybciej. A dlaczego? To są trzy województwa, które są najsłabiej zaszczepione - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

90 PROC. ZMARŁYCH TO NIEZASZCZEPIENI

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił też, że w województwach wschodnich, szczególnie świętokrzyskim i lubelskim, widoczna jest większa liczba zgonów niż w pozostałych. Zaznaczył, że 90 proc. osób trafiających do szpitala z powodu COVID-19 stanowią osoby niezaszczepione.

- 90 proc. osób, które dotyka najtragiczniejszy skutek COVID-19, czyli zgon, to również osoby niezaszczepione - dodał.

80 PROC. UMARŁYCH NIE BYŁA ZASZCZEPIONA NAWET JEDNĄ DAWKĄ

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że wśród osób, których zgon odnotowano w danych na 15 września, 80 proc. nie było zaszczepionych ani jedną dawką. - Większość z nich to osoby w podeszłym wieku, od siedemdziesięciu lat "w górę" - powiedział.

PAP/MarWer