Wiadomości
Ponad połowa mieszkańców Pomorza jest zaszczepiona (Fot. www.gdansk.uw.gov.pl)

środa,

15 września 2021

13:26

Pomorskie w czołówce województw, w których jest największy odsetek osób zaszczepionych. Najmniej – w całym wschodnim pasie kraju

Najwięcej osób w pełni zaszczepionych (powyżej 52 proc.) jest w woj. mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim. Z kolei najmniej w woj, podkarpackim - 36,7 proc.; podlaskim - 40,4 proc.; lubelskim - 42,7 proc. - mówiła w środę 15 września w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Goławska przedstawiła informację na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek. Wniosek o przedstawienie tej informacji złożyło koło Polska 2050.


ZBLIŻAMY SIĘ DO TYSIĄCA ZACHOROWAŃ”

Wiceszefowa resortu zdrowia mówiła, że w środę badania potwierdziły 767 nowych zakażeń koronawirusem, a to o ponad 200 nowych przypadków więcej niż we wtorek. - Zbliżamy się szybkimi krokami do tysiąca chorych na dobę, więc widzimy jak ważne jest to, aby korzystać ze szczepień i jak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się - podkreśliła.

Przekazała, że od początku akcji szczepień spośród wszystkich osób zakażonych jedynie 0,8 proc. to osoby, które zostały w pełni zaszczepione.

NAJMNIEJ ZASZCZEPIONYCH, NAJWIĘCEJ CHORYCH

Goławska przekazała, że według danych ze środy, w województwie lubelskim jest najwięcej osób zakażonych, a jest to jednocześnie województwo o najmniejszej liczbie osób zaszczepionych.

Wiceminister zdrowia mówiła, że Polska zakupiła łącznie ponad 99 mln dawek szczepionek, a dotychczas do Polski dostarczono prawie 60 mln dawek. Dodała, że do tej pory podano ponad 36,77 mln dawek szczepionki. - Z czego pełne zaszczepienie przyjęło 19,1 mln osób, co stanowi prawie 50 proc. populacji - przekazała Goławska.

POMORZE W CZOŁÓWCE

Poinformowała, że najwięcej osób w pełni zaszczepionych - powyżej 52 proc. jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim. Najmniej pełnych dawek przyjęto w województwie podkarpackim - 36,7 proc.; podlaskim - 40,36 proc.; lubelskim - 42,68 proc.

Goławska przyznała, że aktualnie liczba osób chętnych do szczepienia spada. - Prośba do wszystkich, którzy jeszcze nie przyjęli szczepienia, aby udali się do najbliższego punktu szczepień. Dzisiaj można zrealizować szczepienie bez umawiania się, można skorzystać w dowolnym punkcie przyjąć szczepionkę, można skorzystać ze szczepień organizowanych w aptekach, podczas różnych eventów - zaznaczyła Goławska.

POLSKA WSPIERA INNE KRAJE

Podkreśliła, że Polska zaangażowała się w pomoc innym krajom w walce z koronawirusem i do tej pory przekazała około 7 mln dawek szczepionki m.in. do Tajwanu, Australii, Kenii, Norwegii, czy Hiszpanii.

- Jeśli chodzi o utracone dawki to, na 13 września utracono 433 tys. 20 dawek szczepionek, tj. niecały 1 proc. dostarczonych do Polski szczepionek. Przy czym najczęstszym (powodem) utraty dawek jest niewystarczająca liczba pacjentów. Po prostu niektórzy pacjenci zapisują się i nie docierają do punktu szczepień - powiedziała Goławska.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się od 27 grudnia ub. Roku.


PAP/raf