Wiadomości
(Fot. mat prasowe/Starostwo Powiatowe w Tczewie)

wtorek,

14 września 2021

15:30

Przebudowa dróg w powiecie tczewskim, sprzątanie świata w Starogardzie Gdańskim i koniec prac archeologicznych w okolicy Skarszew [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Trwa przebudowa dziewięciu odcinków dróg na terenie powiatu tczewskiego. By poprawić bezpieczeństwo, ubytki w nawierzchni są wypełniane asfaltowymi dywanikami. Inwestycja jest realizowana m.in. ze środków Rządowego Funduszu Dróg.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 50%, to jest ok. 1,7 miliona złotych. Koszt całej inwestycji to prawie 3,3 miliona złotych. Pozostałe koszty pokryją środki samorządowe, czyli powiat i gminy - mówi starosta tczewski, Mirosław Augustyn.

Łącznie wyremontowanych zostanie prawie 30 km lokalnych tras. Prace obejmą odcinki w gminie Gniew (Małe Walichnowy – Polskie Gronowo – Gniew oraz ul. 27 Stycznia), gminie Tczew (Tczew – Gorzędziej – Rybaki – Gręblin; Turze – Małżewo – Swarożyn; Małżewo – Stanisławie; Bałdowo – Narkowy – Subkowy), gminie Pelplin (Pelplin – Kulice – Nowa Cerkiew) oraz dwie ulice w Tczewie (30 Stycznia oraz Jana z Kolna).

Podczas prowadzenia robót ruch będzie odbywał się wahadłowo. Realizacja inwestycji potrwa do połowy października.Poruszając się po mieście, warto zrezygnować z samochodu - to przesłanie kolejnej akcji MIŁO! w Tczewie. Już w czwartek, 16 września, rozpocznie się Tydzień Mobilności Aktywnej. Tradycyjnie nie zabraknie poczęstunku dla rowerzystów czy nocnego przejazdu "Świetlik".

- Kulminacja odbędzie w sobotę. Dzięki poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią, udało nam się zaplanować wielki przejazd rowerowy. O 10:00 ruszamy wielką gromadą przez miasto. Start i meta będzie na Kanonce. Stamtąd od razu będzie można się wybrać do klubu Warsztatowa na pchli targ rowerowy - mówi współorganizatorka, Paulina Kremer.

W planach jest też darmowy serwis rowerowy, kreatywna joga na trawie czy przejażdżki rowerami cargo. Szczegóły można znaleźć >>>TUTAJ.Zbliża się finał 28. edycji "Sprzątania Świata – Polska 2021". Do akcji dołączył m.in. Starogard Gdański. W ten weekend będzie można wspólnie posprzątać miasto.

- Zachęcamy wszystkie przedszkola, szkoły, ośrodki, instytucje oraz każdego mieszkańca. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału serdecznie zapraszamy do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta na ulicę Zblewską 18 po odbiór worków i rękawic jednorazowych, po uprzednim umówieniu telefonicznym po numerem 58 561 37 78 - mówi Małgorzata Rogala ze starogardzkiego ratusza.

Tegoroczna akcja sprzątania świata odbywa się pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę".Ekipa archeologów kończy prace w okolicy murów obronnych Skarszew. Wykopaliska były potrzebne do projektu rewitalizacji. Zewnętrzna część murów raczej nie była zagospodarowana, są tylko małe znaleziska - mówi Karolina Blusiewicz, archeolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mamy zabawny metalowy czajnik z obrzeżem. Mamy też kapsel i z napisu na nim możemy określić, że stosowano go między 1918 a 1933 rokiem - wyjaśnia Blusiewicz.

W przyszłym roku w Skarszewach powstanie ścieżka turystyczna wzdłuż murów.

 

Hanna Brzezińska/Filip Jędruch/ua